INFORMAȚII IMPORTANTE
Rezumatul privind siguranța și performanța clinică (SSCP) este
conceput să asigure accesul public la un rezumat actualizat al
principalelor aspecte de siguranță și performanță clinică a
dispozitivului. Acest SSCP nu este conceput să înlocuiască
Instrucțiunile de utilizare ca document principal care asigură
utilizarea în siguranță a dispozitivului, nici să le ofere
utilizatorilor sau pacienților sugestii diagnostice sau
terapeutice.
Documente aplicabile
| Tip document |
Titlu / Număr document |
| Fișierul istoric al designului (DHF) |
6002 |
| Număr fișier „Documentație MDR” |
MDR-011 |
1. Identificarea dispozitivului și informații generale
Denumirea comercială a/denumirile comerciale ale
dispozitivului
Catetere Canaud
Numele și adresa producătorului Medical
Components, Inc., 1499 Delp Drive, Harleysville, PA 19438 SUA
Număr unic de înregistrare (SRN) al producătorului
US-MF-000008230
UDI-DI de bază 00884908283NH
Descrierea / textul nomenclaturii dispozitivelor
medicale
F900202 – Catetere și seturi permanente de hemodializă
Clasa dispozitivului III
Data emiterii primului certificat CE pentru acest dispozitiv
Noiembrie 1993
Numele și SRN reprezentantului autorizat Expert
reglementare europeană Medical Product Service GmbH (MPS)
Borngasse 20 35619 Braunfels, Germania SRN: DE-AR-000005009
Numele și numărul unic de identificare al organismului notificat
BSI Netherlands NB2797
Gruparea dispozitivelor și variantele
Dispozitivele din domeniul de aplicare al acestui document sunt
seturi de catetere pentru hemodializă pe termen lung. Codurile de
piesă ale dispozitivului sunt organizate în categorii de variante.
Aceste dispozitive sunt distribuite ca tăvi pentru procedură, în
diverse configurații, inclusiv cu accesorii și dispozitive
auxiliare (consultați secțiunea „Accesorii destinate utilizării
împreună cu dispozitivul”).
Variante de dispozitive:
Variante de dispozitive:
| Descrierea variantei |
Cod(uri) piesă(e) |
Explicația codurilor de piese multiple
|
| Canaud 10F x 40cm |
3320 |
|
Variante de dispozitive:
| Descrierea variantei |
Cod(uri) piesă(e) |
Explicația codurilor de piese multiple
|
Tăvi procedură:
Tăvi procedură:
| Cod catalog |
Cod piesă |
Descriere |
| MCCA1040K-A |
3320 |
Set cateter Canaud 10F x 40cm |
| MCCA1040S-A |
3320 |
Set cateter Canaud simplu 10F x 40cm |
| MCCC1040K-A |
3320 |
Set catater Canaud cu stilet rigidizant 10F x 40cm
|
| MCCC1040S-A |
3320 |
Set catater Canaud simplu cu stilet rigidizant 10F x 40cm
|
Tăvi procedură:
| Cod catalog |
Cod piesă |
Descriere |
Configurarea tăvilor de procedură:
| Tip configurare |
Componente set |
|
Set cateter dublu de hemodializă Canaud
|
(2) Cateter (2) Stilet (40cm), diam. ext. 1,5mm, diam. int.
1,05mm x 400mm (2) Ac introducător (18GA) diam. ext. 1,3mm x
diam. int. 1,0mm x 70mm (2) Fir de ghidaj cu vârf în formă
de J (R 3mm), 0,97mm x 70cm (0,038) (2) Dispozitiv de
împingere (2) Dilatator (10F), diam. int. 3,6mm x 15cm (1)
Set pentru extensia cateterelor arteriale (1) Set pentru
extensia cateterelor venoase (2) Aripioară pentru sutură,
atașabilă (2) Mufă cateter (1) Card de identificare a
pacientului (1) Pachet de informații pentru pacienți
|
|
Set cateter de hemodializă cu un singur lumen Canaud 10F x
40cm
|
(1) Cateter (1) Stilet (40cm), diam. ext. 1,5mm, diam. int.
1,05mm x 400mm (1) Ac introducător (18GA) diam. ext. 1,3mm x
diam. int. 1,0mm x 70mm (1) Fir de ghidaj cu vârf în formă
de J (R 3mm), 0,97mm x 70cm (0,038) (1) Dispozitiv de
împingere (1) Dilatator (10F), diam. int. 3,6mm x 15cm (1)
Set pentru extensia cateterelor (1) Aripioară pentru sutură,
atașabilă (1) Mufă cateter (1) Card de identificare a
pacientului (1) Pachet de informații pentru pacienți
|
|
Set cateter de hemodializă dublu cu stilet rigidizant, cu un
singur lumen Canaud 10F x 40cm
|
(2) Cateter (2) Stilet (40cm), diam. ext. 1,5mm, diam. int.
1,05mm x 400mm (2) Stilet pentru rigidizare adaptor, diam.
ext. 2,4mm x 161mm (2) Ac introducător (18GA) diam. ext.
1,3mm x diam. int. 1,0mm x 70mm (2) Fir de ghidaj cu vârf în
formă de J (R 3mm), 0,97mm x 70cm (0,038) (2) Dispozitiv de
împingere (2) Dispozitiv de realizare a pasajului (2)
Dilatator (10F), diam. int. 3,6mm x 15cm (1) Set pentru
extensia cateterelor arteriale (1) Set pentru extensia
cateterelor venoase (2) Aripioară pentru sutură, atașabilă
(2) Mufă cateter (2) Capac de capăt (2) Fir de sutură 2-0
(1) Card de identificare a pacientului (1) Pachet de
informații pentru pacienți
|
|
Set cateter de hemodializă simplu cu stilet rigidizant, cu
un singur lumen Canaud 10F x 40cm
|
(1) Cateter (1) Stilet (40cm), diam. ext. 1,5mm, diam. int.
1,05mm x 400mm (1) Stilet pentru rigidizare adaptor, diam.
ext. 2,4mm x 161mm (1) Ac introducător (18GA) diam. ext.
1,3mm x diam. int. 1,0mm x 70mm (1) Fir de ghidaj cu vârf în
formă de J (R 3mm), 0,97mm x 70cm (0,038) (1) Dispozitiv de
împingere (1) Dispozitiv de realizare a pasajului (1)
Dilatator (10F), diam. int. 3,6mm x 15cm (1) Set pentru
extensia cateterelor (1) Aripioară pentru sutură, atașabilă
(1) Mufă cateter (1) Capac de capăt (1) Fir de sutură 2-0
(1) Card de identificare a pacientului (1) Pachet de
informații pentru pacienți
|
2. Utilizarea preconizată a dispozitivului
Scopul preconizat Conform instrucțiunilor de
utilizare a produsului (IFU 40777-1BSI), cateterele Canaud sunt
destinate utilizării la pacienții adulți care nu au acces vascular
funcțional permanent sau care nu sunt candidați pentru accesul
vascular permanent, pentru care accesul vascular venos central
pentru dializă este considerat necesar pe baza recomandării unui
medic calificat, certificat. Cateterul este conceput pentru a fi
utilizat sub supravegherea regulată și evaluarea cadrelor medicale
calificate. Cateterul este strict de unică folosință.
Indicație(ii) Conform instrucțiunilor de
utilizare a produsului (IFU 40777-1BSI), cateterele Canaud sunt
indicate pentru utilizare pe termen scurt sau pe termen lung în
cazul în care accesul vascular este necesar timp de 14 zile sau
mai mult în scopul hemodializei.
Populație(ii) țintă Cateterele Canaud sunt
destinate utilizării la pacienții adulți care nu au acces vascular
funcțional permanent sau care nu sunt candidați pentru accesul
vascular permanent, pentru care accesul vascular venos central
pentru dializă este considerat necesar pe baza recomandării unui
medic calificat, certificat. Cateterul nu este destinat utilizării
la pacienții pediatrici.
Contraindicații și/sau limitări
-
Conform instrucțiunilor de utilizare a produsului (IFU
40777-1BSI), cateterele Canaud au următoarele contraindicații:
-
Alergii cunoscute sau suspectate la oricare dintre componentele
cateterului sau ale trusei.
-
Acest dispozitiv este contraindicat pentru pacienții care
prezintă coagulopatie severă, necontrolată sau trombocitopenie.
3. Descrierea dispozitivului
Nume dispozitiv: Catetere Canaud
Descrierea dispozitivului Cateterul Canaud este
un cateter pe termen lung, cu un singur lumen. În vena vizată se
introduc două catetere care sunt folosite pentru a extrage și a
returna sângele prin două pasaje separate (lumene). Porțiunea
subcutanată a adaptorului are un ax zimțat pentru atașarea la
lumenul subcutanat. O sutură, atașată la fiecare adaptor, este
utilizată pentru a fixa cateterul în pasaj. Cateterul încorporează
sulfat de bariu pentru a facilita vizualizarea sub fluoroscopie
sau raze X. Cateterul a fost testat la debite de până la 500
ml/min.
Nume dispozitiv: Catetere Canaud
Descrierea dispozitivului Cateterul Canaud este
un cateter pe termen lung, cu un singur lumen. În vena vizată se
introduc două catetere care sunt folosite pentru a extrage și a
returna sângele prin două pasaje separate (lumene). Porțiunea
subcutanată a adaptorului are un ax zimțat pentru atașarea la
lumenul subcutanat. O sutură, atașată la fiecare adaptor, este
utilizată pentru a fixa cateterul în pasaj. Cateterul încorporează
sulfat de bariu pentru a facilita vizualizarea sub fluoroscopie
sau raze X. Cateterul a fost testat la debite de până la 500
ml/min.
Materiale/substanțe în contact cu țesutul pacientului
Procentele de mai jos se bazează pe greutatea cateterului Canaud
(7,415g).
Materiale/substanțe în contact cu țesutul pacientului
| Material |
% Greutate (g/g) |
| Poliuretan |
32.83 |
| Copolimer de acetal |
18.51 |
| Silicon |
35.86 |
| Nailon |
6.47 |
| Sulfat de bariu |
6.33 |
Procentele de mai jos se bazează pe greutatea cateterului Canaud
(7,415g).
Materiale/substanțe în contact cu țesutul pacientului
| Material |
% Greutate (g/g) |
| Poliuretan |
32.83 |
| Copolimer de acetal |
18.51 |
| Silicon |
35.86 |
| Nailon |
6.47 |
| Sulfat de bariu |
6.33 |
Notă:Conform instrucțiunilor de utilizare, dispozitivul este
contraindicat la pacienții cu alergii cunoscute sau suspectate la
materialele de mai sus.
Notă:Accesoriile care conțin oțel inoxidabil pot conține până la
4% în greutate de cobalt, substanță CMR.
Informații privind substanțele medicinale din dispozitiv
Cum își atinge dispozitivul modul de acțiune dorit
Cateterele de dializă sunt tuburi de acces amplasate central. Un
cateter de hemodializă tipic utilizează un tub subțire, flexibil.
Acest cateter are două tuburi separate. Tuburile conduc într-o
venă mare. De obicei, această venă este vena jugulară internă.
Sângele se retrage printr-un tub al cateterului. Sângele curge în
aparatul de dializă printr-un set de tuburi separate. Sângele este
apoi procesat și filtrat. Sângele revine la pacient prin al doilea
tub. Dispozitivul este utilizat când dializa trebuie să înceapă
imediat. Pacienții pot să nu aibă o fistulă sau grefă AV
funcțională. De obicei, hemodializa cu cateter are loc pe termen
scurt. În some cazuri, poate exista acces pe termen lung. De
exemplu, dacă există probleme legate de susținerea fistulei sau
grefei AV.
Informații privind sterilizarea Conținutul unui
ambalaj nedeschis și intact este steril și non-pirogen. Sterilizat
cu oxid de etilenă.
Generații/variante anterioare
| Numele generației anterioare |
Diferențe față de dispozitivul actual |
| • TwinCath, DualCath |
• Înainte de data marcajului CE, un dispozitiv cu un nume
similar era comercializat de Vygon (Lansdale, PA). • Între
1996 și 1998, pe dispozitiv era imprimat „Tesio”.
|
Accesorii destinate utilizării în combinație cu
dispozitivul
| Numele accesoriului |
Descrierea accesoriului |
| Fir de ghidare |
Pentru utilizare intravasculară generală pentru a facilita
amplasarea selectivă a dispozitivelor medicale în anatomia
vasului.
|
| Ac introducător |
Utilizat pentru introducerea percutanată a firelor de
ghidare.
|
| Stilet |
Ajută la inserarea cateterului |
| Mufă |
Pentru blocarea lumenului cateterului și prevenirea
pierderilor de sânge după inserare și înainte de atașarea
adaptorului
|
| Stilet de rigidizare |
Ajută la inserarea extensiei |
| Dispozitiv de realizare a pasajului |
Instrument utilizat pentru crearea unui pasaj subcutanat
|
| Dispozitiv de împingere |
Accesoriu pentru introducerea firului de ghidare în vena
țintă.
|
| Aripioară pentru sutură, atașabilă |
Aripioara pentru sutură este concepută să securizeze
suplimentar cateterul și să minimizeze mișcarea de la
punctul de ieșire.
|
| Sutură 2.0 |
Fixarea unui cateter pe un fir steril neresorbabil, negru,
împletit, din mătase
|
| Dilatator |
Conceput pentru introducerea percutanată întrun vas pentru a
lărgi orificiul de acces al vasului, pentru amplasarea unui
cateter într-o venă.
|
| Capac de capăt |
Pentru a menține curat și a proteja conectorul cateterului
între tratamente.
|
Alte dispozitive sau produse destinate utilizării în combinație
cu dispozitivul:
| Numele dispozitivului sau produsului |
Descrierea dispozitivului sau produsului
|
| N/A |
N/A |
4. Riscuri și avertismente
Riscuri reziduale și efecte nedorite Toate
procedurile chirurgicale comportă riscuri. Medcomp a pus în
aplicare procese de gestionare a riscurilor pentru a identifica și
a atenua în mod proactiv aceste riscuri, în măsura în care acest
lucru este posibil, fără a afecta negativ profilul
beneficii-riscuri al dispozitivului. După atenuare, rămân riscuri
reziduale și posibilitatea unor evenimente adverse în urma
utilizării acestui produs. Medcomp a stabilit că toate riscurile
reziduale sunt acceptabile.
| Tip de nocivitate reziduală |
Reacții adverse posibile asociate cu nocivitatea
|
| Hemoragie |
Hemoragie (poate fi severă) Hemoragie la nivelul arterei
femurale Hematom Hemoragie retroperitoneală
|
| Eveniment cardiac |
Aritmie cardiacă Tamponadă cardiacă
|
| Embolism |
Embolism gazos
|
| Infecție |
Bacteriemie Endocardită Infectarea punctului de ieșire
Septicemie Infectarea pasajului
|
| Perforație |
Puncționarea venei cave inferioare Lacerarea vasului sanguin
Perforarea vasului sanguin Pneumotorax Puncționarea atriului
drept Puncționarea arterei subclaviculare Puncționarea venei
cave superioare
|
| Tromboză |
Tromboză a venei centrale Tromboza lumenului Tromboză
venoasă subclaviculară Tromboză vasculară
|
| Complicații diverse |
Leziune a plexului brahial Hemotorax la nivelul nervului
femural Leziune pleurală Lacerarea ductului toracic Stenoză
venoasă
|
|
Cuantificarea riscurilor reziduale
|
|
Reclamații PMS 01 ianuarie 2016 – 31 martie 2025
|
Evenimente PMCF |
|
Unități vândute: 30,881 |
Unități studiate: 1,028 |
|
Categorie de nocivitate reziduală pentru pacient
|
% din dispozitive |
% din dispozitive |
| Reacție alergică |
Nu s-a raportat |
Nu s-a raportat |
| Hemoragie |
0.06% |
1.26% |
| Eveniment cardiac |
0,003% |
Nu s-a raportat |
| Embolism |
0.01% |
Nu s-a raportat |
| Infecție |
Nu s-a raportat |
17.02% |
| Perforație |
Nu s-a raportat |
Nu s-a raportat |
| Stenoză |
Nu s-a raportat |
0.39% |
| Leziune tisulară |
Nu s-a raportat |
Nu s-a raportat |
| Tromboză |
Nu s-a raportat |
1.65% |
| Complicații diverse |
Nu s-a raportat |
Nu s-a raportat |
Avertismente și precauții
Toate avertismentele au fost verificate raportat la analiza
riscurilor, PMS și testarea posibilității de utilizare pentru a
valida consecvența surselor de informații. Conform instrucțiunilor
de utilizare a produsului (IFU 40777-1BSI), cateterele Canaud au
următoarele avertismente:
-
Nu introduceți cateterul în vase trombozate.
-
Nu împingeți firul de ghidare sau cateterul dacă întâmpinați o
rezistență neobișnuită.
-
Nu introduceți și nu retrageți firul de ghidare cu forță, din
nicio componentă. În cazul în care firul de ghidare este
deteriorat, firul de ghidare și toate componentele asociate
trebuie îndepărtate împreună.
-
Nu resterilizați cateterul sau accesoriile acestuia, prin nicio
metodă.
-
Conținutul ambalajului nedeschis și nedeteriorat este steril și
non pirogenic. STERILIZAT CU OXID DE ETILENĂ
-
Nu refolosiți cateterul sau accesoriile, deoarece este posibil
ca dispozitivul să nu fie curățat și decontaminat în mod
corespunzător, ceea ce poate duce la contaminare, degradarea
cateterului, oboseala dispozitivului sau reacția la endotoxine.
-
Nu utilizați cateterul sau accesoriile acestuia dacă ambalajul
este deschis sau deteriorat.
-
Nu utilizați cateterul sau accesoriile acestuia dacă este
vizibil vreun semn de deteriorare a produsului sau a expirat
termenul de valabilitate.
-
Nu utilizați instrumente ascuțite lângă tubulatura de prelungire
sau lângă lumenul cateterului.
-
Nu utilizați foarfeci pentru a îndepărta pansamentul.
-
Nu utilizați produse pe bază de iod pentru îngrijirea locală cu
acest cateter din silicon. Precauțiile indicate în
instrucțiunile de utilizare ale cateterelor Canaud sunt
următoarele:
-
Examinați lumenul cateterului și prelungirile, înainte și după
fiecare tratament, pentru a descoperi eventuale semne de
deteriorare.
-
Pentru a preveni accidentele, asigurați securitatea tuturor
capacelor și a conexiunilor sanguine înainte și între
tratamente.
-
Utilizați pentru acest cateter exclusiv conectoare de tip Luer
Lock (filetate).
-
În cazul rar în care un ambou sau un alt conector se separă de
la vreo componentă în timpul introducerii sau utilizării, luați
toate măsurile și precauțiile necesare pentru a împiedica
pierderile de sânge sau embolismul gazos și scoateți cateterul.
-
Înainte de a încerca să inserați cateterul, asigurați-vă că
v-ați familiarizat cu complicațiile de mai sus și cu tratamentul
de urgență al acestora, în eventualitatea în care se produce
oricare dintre ele.
-
Strângerea excesivă repetată a liniilor sanguine, a seringilor
și a capacelor va reduce durata de viață a conectoarelor și
poate determina cedarea acestora.
-
Cateterul va fi deteriorat dacă se vor utiliza alte cleme în
afara celor furnizate împreună cu această trusă.
-
Evitați fixarea lângă conectoarele Luer Lock (filetate) și
amboul cateterului. Clamparea repetată a tubulaturii în același
loc poate duce la slăbirea玼 aceasta.
-
Utilizați doar adaptoare Medcomp® Canaud cu acest cateter. Când
tăiați cateterul la lungimea dorită, asigurați-vă că lumenul
este tăiat pătrat și că lumenul rămas al cateterului nu este
deteriorat.
-
Medicul trebuie să procedeze cu foarte mare atenție în cazul
introducerii acestui cateter la pacienții care nu pot să respire
sau să mențină o respirație profundă.
-
Pacienții care necesită ventilație de susținere prezintă un risc
crescut de pneumotorax în timpul canulării venei subclaviculare,
ceea ce ar putea cauza complicații.
-
Utilizarea îndelungată a venei subclaviculare poate fi asociată
cu stenoza venei subclaviculare.
-
Lungimea firului de ghidare introdus este determinată de
dimensiunile pacientului. Monitorizați pacientul pe tot
parcursul acestei proceduri pentru a observa apariția unei
eventuale aritmii. Pacientul trebuie să fie conectat la un
sistem de monitorizare cardiacă pe tot parcursul acestei
proceduri. În cazul în care firul de ghidare ajunge în atriul
drept pot apărea aritmii cardiace. Firul de ghidare trebuie să
fie ținut ferm pe tot parcursul acestei proceduri.
-
NU prindeți și nu trageți de firul de ghidare înainte de a
elibera dispozitivul de îndreptare în J. Firul de ghidare poate
fi deteriorat dacă este tras împotriva dispozitivului de
îndreptare în J.
-
NU îndoiți teaca/dilatatorul în timpul inserției, deoarece
îndoirea va cauza ruperea prematură a tecii. Țineți
teaca/dilatatorul aproape de vârf (la aproximativ 3 cm de vârf)
atunci când introduceți inițial prin suprafața pielii. Pentru a
face să avanseze teaca/dilatatorul spre venă, strângeți din nou
teaca/dilatatorul cu câțiva centimetri (aproximativ 5 cm)
deasupra locației inițiale de prindere și împingeți în jos pe
teacă/dilatator. Repetați procedura până când teaca/dilatatorul
este introdus complet.
-
Nu lăsați niciodată teaca la locul ei ca un cateter permanent.
Se vor produce leziuni ale venei.
- Nu realizați pasaje prin mușchi.
-
Acționați cu atenție maximă în timpul asamblării adaptorului
pentru extensie la lumen, pentru a evita deteriorarea lumenului.
-
Asigurați-vă că a fost aspirat tot aerul din cateter și din
prelungirile acestuia. Aerul restant poate determina apariția
unui embolism gazos.
-
Nu rotiți adaptorul și/sau dopul de compresie mai mult de o
jumătate de tură, deoarece lumenul se poate îndoi, ducând la un
flux sanguin slab.
-
Dacă nu este verificată poziționarea cateterului se pot produce
traumatisme severe sau complicații letale.
-
Clampați cateterul numai cu clemele pentru linii furnizate.
-
Clemele de prelungire trebuie să fie deschise numai pentru
aspirație, spălare și tratament de dializă.
-
Consultați întotdeauna protocolul spitalului sau al unității,
complicațiile potențiale și tratamentul acestora, avertismentele
și precauțiile înainte de a întreprinde orice tip de intervenție
mecanică sau chimică ca răspuns la problemele de performanță ale
cateterului.
-
Numai un medic familiarizat cu tehnicile corespunzătoare trebuie
să realizeze procedurile de mai jos (blocarea cateterului,
scoaterea cateterului)
-
Din cauza riscului de expunere la HIV (virusul imunodeficienței
umane) sau la alți patogeni transmisibili prin sânge, personalul
medical trebuie să respecte întotdeauna precauțiile universale
privind sângele și lichidele biologice atunci când tratează
pacienții.
-
Consultați întotdeauna protocolul spitalului sau al unității,
complicațiile potențiale și tratamentul acestora, avertismentele
și precauțiile, înainte de a scoate cateterul.
-
Când scoateți cateterul, NU utilizați o mișcare bruscă sau o
forță excesivă; aceasta poate rupe cateterul. Eliberați lumenul
din țesut înainte de a-l scoate.
Alte aspecte de siguranță relevante(de ex. acțiuni corective pe
teren etc.)
În perioada 01 ianuarie 2020 - 31 martie 2025, au existat 51
reclamații la 28,740 unități vândute, rezultând o rată generală a
reclamațiilor de 0.18%. Nu au existat evenimente asociate cu
deces. Niciun eveniment nu a dus la retrageri în timpul perioadei
de verificare.
5. Rezumatul evaluării clinice și supravegherii ulterioare
introducerii pe piață (PMCF)
Rezumatul datelor clinice legate de dispozitivul vizat
Numere de caz specifice (numere de caz de cohortă mixtă)
identificate și utilizate pentru evaluarea performanței clinice
| Familia de produse |
Literatura clinică |
Date PMCF |
Total |
Răspunsurile utilizatorilor din sondaj
|
| 3,375 |
1,028 |
4,403 |
0 |
|
Performanța clinică a fost evaluată cu ajutorul unor parametri
care au inclus dar nu s-au limitat la timpul de contact,
rezultatele inserției cateterului și ratele evenimentelor adverse.
Parametrii clinici critici extrași din aceste studii au îndeplinit
standardele prevăzute în ghidurile pentru stadiul actual al
tehnicii. Nu au existat evenimente adverse neprevăzute sau un
număr mare de evenimente adverse detectate în oricare dintre
activitățile clinice. Cateterele Medcomp® trebuie să treacă cu
succes testele de utilizare simulată, menite să reproducă
utilizarea de 3 ori pe săptămână timp de 12 luni, ca parte a
dezvoltării dispozitivului. Cateterul Canaud a trecut acest test.
Deși cateterele Medcomp® nu conțin materiale care se degradează în
timp, cateterele complet funcționale pot fi îndepărtate din alte
motive, cum ar fi infecția refractară, schimbarea tratamentului
(precum înlocuirea rinichiului (transplantul) sau utilizarea unei
grefe/fistule arteriovenoase). Din aceste motive, literatura
clinică publicată nu se concentrează întotdeauna pe durata de
viață fizică a unui cateter. În cazul cateterului Canaud, 738 de
catetere au avut o durată de utilizare de 14.2 luni [Interval: 3
luni – 10 ani] care a fost constatată în utilizarea clinică
raportată până în prezent. Pe baza acestor informații, cateterul
Canaud are o durată de viață de 12 luni; cu toate acestea, decizia
de a îndepărta și/sau de a înlocui cateterul ar trebui să se
bazeze pe performanțele și necesitățile clinice, și nu pe un
moment predeterminat în timp.
Rezumatul datelor clinice legate de dispozitivul vizat (dacă este
cazul)
Nu s-a utilizat un dispozitiv echivalent pentru evaluarea clinică
a dispozitivului.
Rezumatul datelor clinice din investigațiile anterioare
introducerii pe piață (dacă este cazul)
Nu s-au utilizat dispozitive clinice anterior introducerii pe
piață pentru evaluarea clinică a dispozitivului.
Rezumatul datelor clinice din alte surse:
Sursa:Rezumatul literaturii de specialitate publicate
Rezumat: Căutările dovezilor clinice în literatură au identificat
paisprezece publicate, reprezentând 404 cazuri specifice familiei
de dispozitive Canaud și, în plus, 2,968 cazuri de cohortă mixtă,
inclusiv din familia de dispozitive Canaud. Articolele includ un
studiu clinic controlat randomizat (Klouche et al., 2007), cinci
studii prospective (Jean et al., 2001, Karaaslan et al., 2001,
Canaud et al., 2002, Lemaire et al., 2009, Heng et al., 2011), un
studiu retrospectiv (Jean et al., 2009, Beaussart et al., 2012,
Canaud et al., 2023, Canaud et al., 2023), și patru studii
necontrolate (Canaud et al., 1998, Leblanc et al., 1998, Cardelli
et al., 1998, Cardelli et al., 2001). Bibliografie: Beaussart H,
Décaudin B, Résibois JP, Odou P, Azar R. Tunneled hemodialysis
catheters complications: A retrospective and monocentric
comparative study of two devices. Nephrologie et Therapeutique.
2012;8(2):101-105. Canaud B, Leray-Moragues H, Garrigues V, Mion
C. Permanent twin catheter: A vascular access option of choice for
haemodialysis in elderly patients. Nephrology Dialysis
Transplantation. 1998;13(SUPPL. 7):82-88. Canaud B, Leray-Moragues
H, Kerkeni N, Bosc JY, Martin K. Effective flow performances and
dialysis doses delivered with permanent catheters: A 24-month
comparative study of permanent catheters versus arterio-venous
vascular accesses. Nephrology Dialysis Transplantation.
2002;17(7):1286-1292. Canaud, B., Leray-Moragues, H., Chenine, L.,
Morena, M., Miller, G., Canaud, L., & Cristol, J. P. (2023).
Comparative Clinical Performances of Tunneled Central Venous
Catheters versus Arterio-Venous Accesses in Patients Receiving
High-Volume Hemodiafiltration: The Case for High-Flow DualCath, a
Tunneled Two-Single-Lumen Silicone Catheter. Journal of Clinical
Medicine, 12(14), 4732. Canaud, B., Leray-Moragues, H., Klouche,
K., Morena, M., Chenine, L., Miller, G., & Canaud, L. (2023).
Percutaneous Placement and Management of High-flow Catheter for
Hemodialysis: The Case for DualCath, Two-tunneled, Single-lumen
Silicone Catheters. Indian Journal of Vascular and Endovascular
Surgery, 10(4), 270-275. Cardelli R, D'Amicone M, Gurioli L, et
al. Permanent vascular catheters for extracorporeal dialysis.
Preliminary study: Canaud and Tesio catheters. Minerva urologica e
nefrologica = The Italian journal of urology and nephrology.
1998;50(1):51-54. Cardelli R, D'Amicone M, Stramignoni E, et al.
Canaud central venous catheters: 4-year experience. Minerva
urologica e nefrologica = The Italian journal of urology and
nephrology. 2001;53(3):139-143. Heng AE, Abdelkader MH, Diaconita
M, et al. Impact of short term use of interdialytic 60% ethanol
lock solution on tunneled silicone catheter dysfunction. Clinical
Nephrology. 2011;75(6):534-541. Jean G, Charra B, Chazot C, Vanel
T, Terrat JC, Hurot JM. Long-term outcome of permanent
hemodialysis catheters: A controlled study. Blood Purification.
2001;19(4):401-407. Jean G, Vanel T, Bresson É, et al. Une
strategie efficace pour diminuer l’utilisation et les
complications des cathéters veineux centraux tunnelisés en
hémodialyse. Néphrologie & Thérapeutique. 2009;5(4):280-6.
Karaaslan H, Peyronnet P, Benevent D, Lagarde C, Rince M,
Leroux-Robert C. Risk of heparin lock-related bleeding when using
indwelling venous catheter in haemodialysis. Nephrology Dialysis
Transplantation. 2001;16(10):2072-2074. Klouche K, Amigues L,
Deleuze S, Beraud JJ, Canaud B. Complications, Effects on Dialysis
Dose, and Survival of Tunneled Femoral Dialysis Catheters in Acute
Renal Failure. American Journal of Kidney Diseases.
2007;49(1):99-108. Leblanc M, Bosc JY, Vaussenat F, Maurice F,
Leray-Moragues H, Canaud B. Effective blood flow and recirculation
rates in internal jugular vein twin catheters: Measurement by
ultrasound velocity dilution. American Journal of Kidney Diseases.
1998;31(1):87-92. Lemaire X, Morena M, Leray-Moragués H, et al.
Analysis of risk factors for catheter-related bacteremia in 2000
permanent dual catheters for hemodialysis. Blood Purif.
2009;28(1):21-28.
• Sursa:PMCF_LTHD_212
Baza de date Fichier Canaud a fost achiziționată de la Hemotech la
11 februarie 2020. Amplasările cateterelor le includ pe cele
efectuate de Prof. Bernard Canaud la Montpellier University
Hospital. Această bază de date a fost actualizată în perioada de
colectare a datelor 10 octombrie 1990 – 26 martie 2012. Datele
privind performanțele reale în uz ale cateterelor Medcomp Canaud
au fost raportate la potențiale criterii de acceptare derivate din
evaluările standard ale rezultatelor de siguranță și performanță
din literatura publicată. Cele 1028 de cazuri utilizate pentru
analiză au depășit evaluarea dimensiunii eșantionului de 89
descrisă în protocolul PMCF_LTHD_212. S-a confirmat că evaluările
rezultatelor de mai jos se încadrează în evaluările standard ale
rezultatelor privind siguranța și performanța din literatura
publicată pentru cateterele de hemodializă pe termen lung Medcomp
Canaud:
Timp de contact (212.56 zile IÎ 95%: 192.06 – 233.07)
Rezultate procedurale (96.21% IÎ 95%: 95% - 97.4%)
Rata de infecție a fluxului sanguin asociată cu cateterul (CRBSI)
(0.35 per 1,000 zile de cateter IÎ 95%: 0 – 0.43)
Rata de infectare a pasajului (0.17 per 1,000 zile de cateter IÎ
95%: 0 – 0.23)
Rata de infectare a punctului de ieșire (0.27 per 1,000 zile de
cateter IÎ 95%: 0 – 0.34)
Rata trombilor venoși asociați cu cateterul (CAVT)) (0.08 per
1,000 zile de cateter IÎ 95%: 0 – 0.12) Manipularea cateterelor în
Franța este supravegheată prin cele mai bune practici și politici
de manipulare a cateterului, care includ o manipulare în condiții
de igienă strictă și meticuloasă (Canaud et al. & Lemaire et
al.) pentru crearea unei bariere sterile ( halat steril, mănuși,
draperii, mască etc.) implicând două persoane și bazându-se pe
închiderea cateterului cu diverse soluții de blocare. Ratele de
infecție au rămas foarte scăzute de-a lungul mai multor decenii,
așa cum se arată în mai multe publicații.
• Sursa:PMCF_Medcomp_211
Sondajul pentru utilizatori Medcomp a obținut răspunsuri de la
cadrele medicale familiarizate cu orice număr de produse din
oferta Medcomp. 28 de respondenți au răspuns că ei sau unitatea
lor au utilizat catetere de hemodializă pe termen lung Medcomp, cu
0 respondenți care au utilizat dispozitivul Canaud. Nu au existat
diferențe în media impresiilor utilizatorilor în ce privește
cateterele de hemodializă pe termen lung în cadrul evaluării
standard privind rezultatele de performanță și siguranță sau între
tipurile de dispozitive în ce privește siguranța sau performanța.
Punctele de date de mai jos au fost colectate de la utilizatorii
cateterelor de hemodializă pe termen lung Medcomp (n=28):
(Media răspunsurilor pe scala Likert) Cateterele funcționează
conform planului – 4.8 / 5
(Media răspunsurilor pe scala Likert) Ambalajul permite
prezentarea aseptică – 4.8 / 5
(Media răspunsurilor pe scala Likert) Beneficiile depășesc riscul
– 4.7 / 5
Timp de contact (n=26) – 167 zile (IÎ 95%: 130 – 203)
Rezumatul general al siguranței și performanței clinice
După verificarea datelor privind cateterele Canaud din toate
sursele, este posibil să concluzionăm că beneficiile
dispozitivului vizat, adică facilitarea hemodializei la pacienții
la care alte terapii sau abordarea conservatoare nu sunt indicate
sau potrivite, conform recomandării medicului, depășesc riscurile
generale și individuale atunci când dispozitivul este utilizat
conform instrucțiunilor producătorului. Opinia producătorului și a
evaluatorului expert clinic este că activitățile finalizate și în
curs sunt suficiente pentru a demonstra siguranța, eficacitatea și
profilul beneficiu/risc acceptabil al cateterelor Canaud.
Rezumatul general al siguranței și performanței clinice
| Rezultat |
Criterii de acceptabilitate beneficiu/risc
|
Tendința dorită |
Literatura clinică(Dispozitiv vizat) |
Date PMCF (Dispozitiv vizat) |
| Performanță |
| Timp de contact |
Mai mult de 40 de zile |
+
|
6.6 luni – 14.2 luni (Rezumatul literaturii de specialitate
publicate)
|
212.56 zile (PMCF_LTHD_212)
|
| Rezultate procedurale |
Peste 93.3% |
+
|
100% (Rezumatul literaturii de specialitate publicate)
|
96.21% inserții fără complicații (PMCF_LTHD_212)
|
| Siguranța |
|
Infecție a fluxului sanguin asociată cu cateterul (CRBSI)
|
Mai puțin de 4.8 incidente de CRBSI per 1,000 zile de
cateter
|
-
|
0,514 - 1.3 per 1,000 zile de cateter (Rezumatul literaturii
de specialitate publicate)
|
0.35 per 1,000 zile de cateter (PMCF_LTHD_212)
|
| Rata de infectare a pasajului |
Mai puțin de 2.8 incidente de infectare a pasajului per
1,000 zile de cateter
|
-
|
ND**
|
0.17 per 1,000 zile de cateter (PMCF_LTHD_212)
|
|
Rata de infectare a punctului de ieșire
|
Mai puțin de 3.2 incidente de infectare a punctului de
ieșire per 1,000 zile de cateter
|
-
|
0.77 - 1.1 per 1,000 zile de cateter (Rezumatul literaturii
de specialitate publicate)
|
0.27 per 1,000 zile de cateter (PMCF_LTHD_212)
|
|
Trombi venoși asociați cu cateterul (CAVT)
|
Mai puțin de 3.04 incidente de CAVT per 1,000 zile de
cateter
|
-
|
0 evenimente / 15 catetere (0 per 1,000 zile de cateter) -
10 evenimente / 738 catetere (0,031 per 1,000 zile de
cateter*) (Rezumatul literaturii de specialitate
publicate)
|
0.08 per 1,000 zile de cateter (PMCF_LTHD_212)
|
*:Rata evenimentelor este estimată pe baza informațiilor
disponibile în referințe.
**:ND indică faptul că nu există date cu privire la parametrul
rezultatului clinic
Supraveghere ulterioară introducerii pe piață, în curs sau
planificată (PMCF)
| Rezultat |
Criterii de acceptabilitate beneficiu/risc
|
Tendința dorită |
Literatura clinică(Dispozitiv vizat) |
Date PMCF (Dispozitiv vizat) |
| Performanță |
|
Serii de cazuri multicentrice la nivel de pacient
|
Colectarea unor date clinice suplimentare cu privire la
dispozitiv, prin obținerea de date de caz de la cadrele
medicale familiarizate cu dispozitivul.
|
PMCF_LTHD_241
|
T2 2025
|
|
| Cercetarea literaturii standard |
Identificarea riscurilor și tendințelor legate de utilizarea
unor dispozitive similare prin verificarea standardelor
aplicabile, a literaturii publicate, abstractelor de
conferințe, documentelor de ghidare și recomandărilor;
informații referitoare la afecțiunea medicală gestionată de
dispozitiv și alternativele medicale disponibile pentru
aceeași populație țintă tratată.
|
SAP-HD
|
T2 2026
|
|
|
Căutarea dovezilor clinice în literatură
|
Identificarea riscurilor și tendințelor legate de utilizarea
dispozitivului prin verificarea oricăror date clinice
relevante pentru dispozitiv din literatura publicată.
|
LRP-HD
|
T2 2026
|
|
|
Căutare în baza de date globală cu studii
|
Identificare studii clinice în curs de desfășurare care
implică cateterele Canaud.
|
N/A
|
T2 2026
|
|
| Siguranța |
| N/A |
N/A |
?
|
|
|
N/A:N/A
Supraveghere ulterioară introducerii pe piață, în curs sau
planificată (PMCF)
| Activitate |
Descriere |
Referință |
Calendar |
|
Serii de cazuri multicentrice la nivel de pacient
|
Colectarea unor date clinice suplimentare cu privire la
dispozitiv, prin obținerea de date de caz de la cadrele
medicale familiarizate cu dispozitivul.
|
PMCF_LTHD_241 |
T2 2025 |
| Cercetarea literaturii standard |
Identificarea riscurilor și tendințelor legate de utilizarea
unor dispozitive similare prin verificarea standardelor
aplicabile, a literaturii publicate, abstractelor de
conferințe, documentelor de ghidare și recomandărilor;
informații referitoare la afecțiunea medicală gestionată de
dispozitiv și alternativele medicale disponibile pentru
aceeași populație țintă tratată.
|
SAP-HD |
T2 2026 |
|
Căutarea dovezilor clinice în literatură
|
Identificarea riscurilor și tendințelor legate de utilizarea
dispozitivului prin verificarea oricăror date clinice
relevante pentru dispozitiv din literatura publicată.
|
LRP-HD |
T2 2026 |
|
Căutare în baza de date globală cu studii
|
Identificare studii clinice în curs de desfășurare care
implică cateterele Canaud.
|
N/A |
T2 2026 |
Nu au fost detectate riscuri emergente, complicații sau defecțiuni
neașteptate ale dispozitivului pe baza activităților PMCF.
6. Alternative terapeutice posibile
S-a utilizat ghidul de practică clinică Inițiativa pentru
calitatea rezultatelor bolii renale (KDOQI) 2019 pentru a susține
recomandările de mai jos privind tratamentele.
| Terapie |
Beneficii |
Dezavantaje |
Riscuri principale |
| • Fistulă AV |
-
Soluție de acces vascular permanent
-
Rată de complicații mai mică decât în cazul hemodializei
cu cateter
|
-
Necesită timp pentru a se maturiza
-
Pacienții trebuie uneori să introducă singuri canulele
|
- Stenoză
- Tromboză
- Anevrism
- Hipertensiune pulmonară
- Sindrom de furt vascular
- Septicemie
|
| • Cateter de hemodializă |
-
Util pentru accesul vascular rapid fără o fistulă AV
existentă
-
Se poate utiliza ca metodă de dializă tip punte între
alte terapii
|
- Nu este o soluție permanentă
-
Disfuncția cateterului poate întrerupe tratamentul
regulat
-
Beneficiile nu sunt egale în toate populațiile de
pacienți
|
- Hemoragie post-procedurală
- Infecție
- Tromboză
-
Flux sanguin redus în cateterul nefuncțional
- Evenimente cardiovasculare
-
Formarea unei teci de fibrină în jurul cateterului
- Septicemie
|
| • Dializă peritoneală |
-
Dietă mai puțin restrictivă decât hemodializa
-
Nu necesită spitalizare, se poate realiza în orice loc
curat
|
-
Eliminarea impurităților este limitată de fluxul de
dializat și zona peritoneală
|
- Peritonită
- Septicemie
- Exces de lichid
|
| • Transplant renal |
-
Calitate mai bună a vieții comparativ cu HD
-
Risc mai mic de deces comparativ cu HD
-
Mai puține restricții alimentare comparativ cu HD
|
-
Necesită un donator, ceea ce poate lua timp
-
Mai riscant pentru anumite grupuri (vârstnici, diabetici
etc.)
-
Pacientul trebuie să ia medicație anti-respingere toată
viața
-
Medicația anti-respingere are efecte secundare
|
- Tromboză
- Hemoragie
- Blocaj ureteral
- Infecție
- Respingerea organului
- Deces
- Infarct miocardic
- Accident vascular cerebral
|
|
• Îngrijire conservatoare cuprinzătoare
|
-
Povara simptomelor mai acceptabilă decât dializa
- Menține satisfacția de viață
|
- Poate agrava starea clinică
-
Nu urmărește tratarea, ci minimizarea evenimentelor
adverse
|
-
În realitate, tratamentul nu poate minimiza riscurile
asociate cu BCR
|
7. Profil sugerat și instruire pentru utilizatori
Cateterul trebuie să fie introdus, manipulat și îndepărtat de un
medic calificat și autorizat sau de alt membru al personalului
medical calificat, sub supravegherea unui medic. În anumite
circumstanțe, pacienții care ar putea fi potriviți pentru
hemodializă la domiciliu pot manipula conexiunile externe ale
cateterului. Conform recomandărilor Societății internaționale de
hemodializă, în cazul în care se recomandă hemodializa la
domiciliu, fiecare pacient va parcurge o instruire amănunțită,
pentru a obține rezultate optime ale tratamentelor de dializă la
domiciliu. Obiectivele programului de instruire sunt (1) să
furnizeze informații suficiente pentru a se asigura că pacientul
va fi capabil să efectueze dializa la domiciliu în siguranță; (2)
să îi permită fiecărui pacient să monitorizeze și să gestioneze
alte elemente ale bolii sale renale cronice, de exemplu să obțină
probe pe analize de laborator și să respecte o nutriție și dietă
adecvată; și (3) să ajute pacientul și partenerul(ii) de îngrijire
al(ai) acestuia să gestioneze piedicile și temerile asociate cu HD
la domiciliu. De asemenea, în timpul instruirii, pacientul va
beneficia de educație tehnică cu privire la operațiunile și
întreținerea sistemului de tratare a apei. În timpul instruirii,
raportul ideal de asistent instructor-pacient este de obicei 1:1.
Se creează o planificare ideală a instruirilor, cu domenii vizate
săptămânale și obiective ale instruirii. Cu toate acestea, în
practică, instruirea este personalizată pentru a aborda orice
bariere de învățare sau riscuri de eșec identificate.
8. Referință la orice standarde armonizate și Specificații comune
(CS) aplicate
| Standard armonizat sau CS |
Revizie |
Titlu sau descriere |
Nivel de conformitate |
| EN ISO 14971 |
2019 |
Dispozitive medicale. Aplicarea gestionării riscurilor la
dispozitivele medicale
|
Completă |
| EN ISO 10555-1 |
2013 + A1: 2017 |
Catetere intravasculare. Catetere sterile și de unică
folosință. Cerințe generale
|
Completă |
| EN ISO 10555-3 |
2013 |
Catetere intravasculare. Catetere sterile și de unică
folosință. Catetere venoase centrale
|
Completă |
| EN ISO 11607-1 |
2020 + A1: 2022 |
Ambalaje pentru dispozitive medicale sterilizate în etapa
finală. Cerințe pentru materiale, sisteme de bariere sterile
și sisteme de ambalare
|
Completă |
| EN ISO 11607-2 |
2020 + A1: 2022 |
Ambalaje pentru dispozitive medicale sterilizate în etapa
finală. Cerințe de validare pentru procese de dimensionare,
sigilare și asamblare
|
Completă |
| MEDDEV 2.7.1 |
Rev. 4 |
Evaluare clinică: Ghid pentru producători și organismele
notificate conform directivelor 93/42/CEE și 90/385/CEE
|
Completă |
| EN ISO 10993-1 |
2020 |
Evaluarea biologică a dispozitivelor medicale – Partea 1:
Evaluare și încercare în cadrul unui proces de management al
riscului
|
Completă |
| EN ISO 10993-18 |
2020 + A1: 2023 |
Evaluarea biologică a dispozitivelor medicale – Partea 18:
Caracterizarea chimică a materialelor dispozitivelor
medicale în cadrul unui proces de management al riscului
|
Completă |
| EN ISO 10993-7 |
2008 + A1: 2022 |
Evaluarea biologică a dispozitivelor medicale – Partea 7:
Reziduuri de sterilizare cu oxid de etilenă – Amendamentul
1: Aplicabilitatea limitelor permise pentru nou-născuți și
sugari
|
Completă |
| EN ISO 11135 |
2014 + A1: 2019 |
Sterilizarea dispozitivelor pentru îngrijirea sănătății.
Oxid de etilenă. Cerințe pentru dezvoltare, validare și
control de rutină pentru procesele de sterilizare a
dispozitivelor medicale
|
Completă |
| ISO 14644-1 |
2015 |
Camere curate și medii controlate asociate – Partea 1:
Clasificarea curățeniei aerului în funcție de concentrația
de particule
|
Completă |
| ISO 14644-2 |
2015 |
Camere curate și medii controlate asociate – Partea 2:
Monitorizare pentru a furniza dovezi ale performanței
camerelor curate legate de curățenia aerului în funcție de
concentrația de particule
|
Completă |
| EN 556-1 |
2001 |
Sterilizarea dispozitivelor medicale. Cerințe pentru
dispozitivele medicale etichetate „steril”. Cerințe pentru
dispozitivele medicale sterilizate în etapa finală
|
Completă |
| EN ISO 11737-1 |
2018 + A1: 2021 |
Sterilizarea produselor pentru îngrijire sănătate. Metode
microbiologice. Determinarea populației de microorganisme pe
produs
|
Completă |
| EN ISO 20417 |
2021 |
Dispozitive medicale – Informații furnizate de producător
|
Completă |
| EN ISO 15223-1 |
2021 |
Dispozitive medicale – Simboluri care trebuie utilizate cu
etichetele dispozitivelor medicale, etichetarea și
informațiile care trebuie furnizate – Partea 1: Cerințe
generale
|
Completă |
| EN ISO 80369-7 |
2021 |
Conectori cu diametru mic pentru lichide și gaze în
aplicații medicale Partea 7: Conectori pentru aplicații
intravasculare sau hipodermice
|
Completă |
| EN 62366-1 |
2015 + A1: 2020 |
Dispozitive medicale – Partea 1: Aplicații ale utilizării
ingineriei tehnologice în aparatele medicale
|
Completă |
| ASTM D4332-22 |
2022 |
Practica standard pentru pregătirea containerelor,
ambalajelor sau componentelor de ambalare pentru testare
|
Completă |
| ASTM D4169-16 |
2016 |
Practica standard pentru testarea performanței containerelor
și sistemelor de transport
|
Completă |
| ASTM F2503-20 |
2020 |
Practica standard pentru marcarea dispozitivelor medicale și
a altor elemente pentru siguranță în mediul de rezonanță
magnetică
|
Completă |
| EN ISO 11070 |
2014 + A1: 2018 |
Dispozitive de introducere intravasculară, dilatatoare și
fire de ghidaj sterile, de unică folosință
|
Completă |
| EN ISO 13485 |
2016 + A11: 2021 |
Dispozitive medicale — Sisteme de management al calității —
Cerințe pentru scopuri de reglementare
|
Completă |
| ISO/TR 20416 |
2020 |
Dispozitive medicale – Verificarea ulterioară a introducerii
pe piață pentru producători
|
Completă |
| MEDDEV 2.12/2 |
Rev. 2 |
GHID PENTRU STUDIILE DE SUPRAVEGHERE CLINICĂ
|
Completă |
| MDCG 2020-7 |
2020 |
Model de plan de supraveghere clinică ulterioară
introducerii pe piață (PMCF) Ghid pentru producători și
organismele notificate
|
Completă |
| MDCG 2020-8 |
2020 |
Model de raport de supraveghere clinică ulterioară
introducerii pe piață (PMCF) Ghid pentru producători și
organismele notificate
|
Completă |
| MDCG 2022-9 |
2022 |
Rezumatul privind siguranța și performanța clinică
|
Completă |
| MDCG 2022-21 |
2022 |
Ghid privind raportul periodic actualizat privind siguranța
(PSUR) în conformitate cu Regulamentul UE 2017/745 (MDR)
|
Completă |
| MDCG-2020-6 |
2020 |
Dovezi clinice necesare pentru dispozitivele medicale
marcate CE anterior conform directivelor 93/42/CEE sau
90/385/CEE
|
Completă |
| EN ISO 14155 |
2020 |
Investigarea clinică a dispozitivelor medicale pentru
subiecți umani – Bune practici clinice
|
Completă |
| MDCG 2018-1 |
Rev. 4 |
Ghid cu privire la UDI-DI DE BAZĂ și modificările UDI-DI
|
Completă |
| EN ISO 11138-1 |
2017 |
Sterilizarea produselor pentru îngrijire sănătate –
Indicatori biologici Partea 1: Cerințe generale
|
Completă |
| ISO 11138-2 |
2017 |
Sterilizarea produselor pentru îngrijire sănătate –
Indicatori biologici – Partea 2: Indicatori biologici pentru
procedurile de sterilizare cu oxid de etilenă
|
Completă |
| ISO 11138-7 |
2019 |
Sterilizarea produselor pentru îngrijire sănătate.
Indicatori biologici – Ghid pentru selectarea, utilizarea și
interpretarea rezultatelor
|
Completă |
| EN ISO 11140-1 |
2014 |
Sterilizarea produselor pentru îngrijire sănătate –
Indicatori chimici Partea 1: Cerințe generale
|
Completă |
| EN ISO/IEC 17025 |
2017 |
Cerințe generale privind competența laboratoarelor de
testare și calibrare
|
Completă |
| Regulamentul (UE) 2017/745 |
2017 |
Regulamentul (UE) 2017/745 al Parlamentului European și al
Consiliului
|
Completă |
Istoricul revizuirilor
| Revizie |
Data |
CR# |
Autor |
Descrierea modificărilor |
Validat |
| 1 |
05OCT2021 |
26536 |
RS |
Implementarea SSCP |
Nu, această versiune nu a fost validată de organismul
notificat, deoarece este un dispozitiv implantabil de clasa
IIa sau IIb.
|
| 2 |
15MAR2022 |
27030 |
RS |
Actualizare programată pentru SSCP |
Nu, această versiune nu a fost validată de organismul
notificat, deoarece este un dispozitiv implantabil de clasa
IIa sau IIb.
|
| 3 |
01AUG2022 |
27030 |
RS |
Actualizare programată; SSCP actualizat în conformitate cu
CER- 011_D. În plus, au fost adăugate următoarele elemente
|
Nu, această versiune nu a fost validată de organismul
notificat, deoarece este un dispozitiv implantabil de clasa
IIa sau IIb.
|
| 4 |
19SEP2022 |
27293 |
GM |
Informații suplimentare adăugate la Revizia 3. Secțiunea 8 a
fost actualizată pentru a se alinia cu cele mai actuale
standarde armonizate și Specificații comune (CS) aplicate.
Cuantificarea riscurilor reziduale a fost actualizată pentru
a se alinia cu categoriile de nocivitate din instrucțiunile
de utilizare.
|
Nu, această versiune nu a fost validată de organismul
notificat, deoarece este un dispozitiv implantabil de clasa
IIa sau IIb.
|
| 5 |
10JUL2023 |
28266 |
GM |
Actualizare periodică; Actualizat în conformitate cu CER-
011, Revizia E
|
Nu, această versiune nu a fost validată de organismul
notificat, deoarece este un dispozitiv implantabil de clasa
IIa sau IIb.
|
| 6 |
01JUL2024 |
29460 |
GM |
Actualizare periodică; Actualizat în conformitate cu CER-
011, Revizia F
|
Nu, această versiune nu a fost validată de organismul
notificat, deoarece este un dispozitiv implantabil de clasa
IIa sau IIb.
|
| 7 |
05SEP2025 |
25-0171 |
GM |
Actualizare periodică; Actualizat în conformitate cu CER-
011, Revizia G
|
Nu, această versiune nu a fost validată de organismul
notificat, deoarece este un dispozitiv implantabil de clasa
IIa sau IIb.
|