INFORMAȚII IMPORTANTE
Rezumatul privind siguranța și performanța clinică (SSCP) este
conceput să asigure accesul public la un rezumat actualizat al
principalelor aspecte de siguranță și performanță clinică a
dispozitivului. Acest SSCP nu este conceput să înlocuiască
Instrucțiunile de utilizare ca document principal care asigură
utilizarea în siguranță a dispozitivului, nici să le ofere
utilizatorilor sau pacienților sugestii diagnostice sau
terapeutice.
Documente aplicabile
| Tip document |
Titlu / Număr document |
| Fișierul istoric al designului (DHF) |
02020, 03006, 03006-A2 |
| Număr fișier „Documentație MDR” |
MDR-007 |
1. Identificarea dispozitivului și informații generale
Denumirea comercială a/denumirile comerciale ale
dispozitivului
Split Stream®
Numele și adresa producătorului Medical
Components, Inc. 1499 Delp Drive Harleysville, PA 19438 SUA
Număr unic de înregistrare (SRN) al producătorului
US-MF-000008230
UDI-DI de bază 00884908249NH
Descrierea / textul nomenclaturii dispozitivelor
medicale
F900202 – Catetere și seturi permanente de hemodializă
Clasa dispozitivului III
Data emiterii primului certificat CE pentru acest dispozitiv
2003
Numele și SRN reprezentantului autorizat Expert
reglementare europeană Medical Product Service GmbH (MPS)
Borngasse 20 35619 Braunfels, Germania SRN: DE-AR-000005009
Numele și numărul unic de identificare al organismului notificat
BSI Netherlands NB2797
Gruparea dispozitivelor și variantele
Dispozitivele din domeniul de aplicare al acestui document sunt
seturi de catetere pentru hemodializă pe termen lung. Codurile de
piesă ale dispozitivului sunt organizate în categorii de variante.
Aceste dispozitive sunt distribuite ca tăvi pentru procedură, în
diverse configurații, inclusiv cu accesorii și dispozitive
auxiliare (consultați secțiunea „Accesorii destinate utilizării
împreună cu dispozitivul”).
Variante de dispozitive:
Variante de dispozitive:
| Descrierea variantei |
Cod(uri) piesă(e) |
Explicația codurilor de piese multiple
|
| Split Stream 14F x 24cm |
10298-824 10028-824 |
Nu există diferențe semnificative clinice, biologice sau
tehnice (singura diferență este stiletul pre-încărcat)
|
| Split Stream 14F x 28cm |
10298-828 10028-828 |
Nu există diferențe semnificative clinice, biologice sau
tehnice (singura diferență este stiletul pre-încărcat)
|
| Split Stream 14F x 32cm |
10298-832 10028-832 |
Nu există diferențe semnificative clinice, biologice sau
tehnice (singura diferență este stiletul pre-încărcat)
|
| Split Stream 14F x 36cm |
10298-836 10028-836 |
Nu există diferențe semnificative clinice, biologice sau
tehnice (singura diferență este stiletul pre-încărcat)
|
| Split Stream 14F x 40cm |
10298-840 10028-840 |
Nu există diferențe semnificative clinice, biologice sau
tehnice (singura diferență este stiletul pre-încărcat)
|
| Split Stream 16F x 24cm |
10062-824 |
N/A |
| Split Stream 16F x 28cm |
10062-828 |
N/A |
| Split Stream 16F x 32cm |
10062-832 |
N/A |
| Split Stream 16F x 36cm |
10062-836 |
N/A |
| Split Stream 16F x 40cm |
10062-840 |
N/A |
Variante de dispozitive:
| Descrierea variantei |
Cod(uri) piesă(e) |
Explicația codurilor de piese multiple
|
Tăvi procedură:
Tăvi procedură:
| Cod catalog |
Cod piesă |
Descriere |
| S24SE. |
10298-824 |
Set cateter Split Stream® 14F x 24cm pentru tehnica fără
teacă (manșon la 19cm de vârf)
|
| S28SE. |
10298-828 |
Set cateter Split Stream® 14F x 28cm pentru tehnica fără
teacă (manșon la 19cm de vârf)
|
| S32SE. |
10298-832 |
Set cateter Split Stream® 14F x 32cm pentru tehnica fără
teacă (manșon la 19cm de vârf)
|
| S36SE. |
10298-836 |
Set cateter Split Stream® 14F x 36cm pentru tehnica fără
teacă (manșon la 19cm de vârf)
|
| S40SE. |
10298-840 |
Set cateter Split Stream® 14F x 40cm pentru tehnica fără
teacă (manșon la 19cm de vârf)
|
| SST24SE. |
10298-824 |
Set cateter cu stilet Split Stream® 14F x 24cm (manșon la 19
cm de vârf)
|
| SST28SE. |
10298-828 |
Set cateter cu stilet Split Stream® 14F x 28cm (manșon la 23
cm de vârf)
|
| SST32SE. |
10298-832 |
Set cateter cu stilet Split Stream® 14F x 32cm (manșon la 27
cm de vârf)
|
| SST36SE. |
10298-836 |
Set cateter cu stilet Split Stream® 14F x 36cm (manșon la 31
cm de vârf)
|
| SST40SE. |
10298-840 |
Set cateter cu stilet Split Stream® 14F x 40cm (manșon la 35
cm de vârf)
|
| SST24E. |
10028-824 |
Set cateter Split Stream® 14F x 24cm (manșon la 19 cm de
vârf)
|
| SST28E. |
10028-828 |
Set cateter Split Stream® 14F x 28cm (manșon la 23 cm de
vârf)
|
| SST32E. |
10028-832 |
Set cateter Split Stream® 14F x 32cm (manșon la 27 cm de
vârf)
|
| SST36E. |
10028-836 |
Set cateter Split Stream® 14F x 36cm (manșon la 31 cm de
vârf)
|
| SST40E. |
10028-840 |
Set cateter Split Stream® 14F x 40cm (manșon la 35 cm de
vârf)
|
Tăvi procedură:
| Cod catalog |
Cod piesă |
Descriere |
Configurarea tăvilor de procedură:
| Tip configurare |
Componente set |
| Seturi cu lungimea de 24cm și 28cm |
(1) Cateter |
| Set cu lungimea de 32cm, 36cm și 40cm |
(1) Cateter |
| Set cu stilete |
(1) Cateter |
| Set pentru tehnica fără teacă |
(1) Cateter |
2. Utilizarea preconizată a dispozitivului
Scopul preconizat Cateterele Split Stream® sunt
destinate utilizării la pacienții adulți care nu au acces vascular
funcțional permanent sau care nu sunt candidați pentru accesul
vascular permanent, pentru care accesul vascular venos central
pentru dializă este considerat necesar pe baza recomandării unui
medic calificat, certificat. Cateterul este conceput pentru a fi
utilizat sub supravegherea regulată și evaluarea cadrelor medicale
calificate. Acest cateter este strict de unică folosință.
Indicație(ii) Cateterele Split Stream® sunt
indicate pentru utilizare pe termen scurt sau pe termen lung în
cazul în care accesul vascular este necesar timp de 14 zile sau
mai mult în scopul hemodializei.
Populație(ii) țintă Cateterele Split Stream®
sunt destinate utilizării la pacienții adulți care nu au acces
vascular funcțional permanent sau care nu sunt candidați pentru
accesul vascular permanent, pentru care accesul vascular venos
central pentru dializă este considerat necesar pe baza
recomandării unui medic calificat, certificat. Cateterul nu este
destinat utilizării la pacienții pediatrici.
Contraindicații și/sau limitări
-
Alergii cunoscute sau suspectate la oricare dintre componentele
cateterului sau ale trusei.
-
Acest dispozitiv este contraindicat pentru pacienții care
prezintă coagulopatie severă, necontrolată sau trombocitopenie.
3. Descrierea dispozitivului
Nume dispozitiv: Split Stream®
Descrierea dispozitivului Cateterul Split
Stream® este un cateter cu acces unic, cu dublu lumen, pe termen
lung, utilizat pentru a extrage și a returna sângele prin două
pasaje separate (lumene). Lumenele sunt conectate la două
prelungiri cu ajutorul unor ambouri detașabile stil adaptor.
Volumele de încărcare sunt imprimate pe fiecare lumen. O manșetă
din poliester este plasată pe lumenul cateterului pentru ca
țesutul să crească și să ancoreze cateterul. Cateterul
încorporează sulfat de bariu pentru a facilita vizualizarea sub
fluoroscopie sau raze X. Cateterul a fost testat la debite de până
la 500 ml/min. Cateterul este disponibil într-o varietate de
dimensiuni pentru a se adapta preferințelor medicului și nevoilor
clinice.
Nume dispozitiv:
Descrierea dispozitivului
Materiale/substanțe în contact cu țesutul pacientului
Intervalele de procente din tabelul de mai jos se bazează pe
greutatea cateterului de 24 cm (7.09 g) și pe cea a cateterului de
40 cm (11.58 g).
Split Stream® 14F
| Material |
% Greutate (g/g) |
| Poliuretan |
56.22 - 59.41 |
| Copolimer de acetal |
15.01 - 17.33 |
| Silicon |
5.31 - 6.13 |
| Sulfat de bariu |
6.31 - 8.14 |
| Oțel inoxidabil |
2.65 - 3.06 |
| Nailon |
4.30 - 4.96 |
| Acrilonitril butadien stiren |
3.52 - 4.07 |
| Polietilenă tereftalat |
1.65 - 1.91 |
Intervalele de procente din tabelul de mai jos se bazează pe
greutatea cateterului de 24 cm (17.25 g) și pe cea a cateterului
de 40 cm (19.92 g).
Split Stream® 16F
| Material |
% Greutate (g/g) |
| Poliuretan |
56.46 - 59.51 |
| Copolimer de acetal |
14.93 - 17.15 |
| Silicon |
5.28 - 6.07 |
| Sulfat de bariu |
6.45 - 8.20 |
| Oțel inoxidabil |
5.28 - 6.07 |
| Nailon |
4.27 - 4.91 |
| Acrilonitril butadien stiren |
3.51 - 4.03 |
| Polietilenă tereftalat |
1.65 - 1.90 |
Notă:Conform instrucțiunilor de utilizare, dispozitivul este
contraindicat la pacienții cu alergii cunoscute sau suspectate la
materialele de mai sus.
Notă:Accesoriile care conțin oțel inoxidabil pot conține până la
4% în greutate de cobalt, substanță CMR.
Informații privind substanțele medicinale din dispozitiv
N/A
Cum își atinge dispozitivul modul de acțiune dorit
Cateterele de dializă sunt tuburi de acces amplasate central. Un
cateter de hemodializă tipic utilizează un tub subțire, flexibil.
Tubul are două orificii. Tubul intră într-o venă largă. De obicei,
această venă este vena jugulară internă. Sângele se retrage
printr-un lumen al cateterului. Sângele curge în aparatul de
dializă printr-un set de tuburi separate. Sângele este apoi
procesat și filtrat. Sângele revine la pacient prin al doilea
lumen. Dispozitivul este utilizat când dializa trebuie să înceapă
imediat. Pacienții pot să nu aibă o fistulă sau grefă AV
funcțională. De obicei, hemodializa cu cateter are loc pe termen
scurt. În some cazuri, poate exista acces pe termen lung. De
exemplu, dacă există probleme legate de susținerea fistulei sau
grefei AV.
Informații privind sterilizarea Conținutul unui
ambalaj nedeschis și intact este steril și non-pirogen. Sterilizat
cu oxid de etilenă.
Generații/variante anterioare
| Numele generației anterioare |
Diferențe față de dispozitivul actual |
| N/A |
N/A |
Accesorii destinate utilizării în combinație cu
dispozitivul
| Numele accesoriului |
Descrierea accesoriului |
| Fir de ghidare |
Pentru utilizare intravasculară generală pentru a facilita
amplasarea selectivă a dispozitivelor medicale în anatomia
vasului.
|
|
Dispozitiv de împingere fir de ghidare
|
Accesoriu pentru introducerea firului de ghidare în vena
țintă.
|
| Stilet |
Ajută la inserarea cateterului |
| Ac introducător |
Utilizat pentru introducerea percutanată a firelor de
ghidare.
|
| Bisturiu |
Dispozitiv de tăiere în timpul procedurilor medicale
chirurgicale, patologice și minore
|
| Dispozitiv de realizare a pasajului |
Instrument utilizat pentru crearea unui pasaj subcutanat
|
|
Manșonul dispozitivului de realizare a pasajului
|
Manșonul alunecă în dispozitivul de realizare a pasajului și
peste vârful cateterului pentru a fixa cateterul de
dispozitivul de realizare a pasajului.
|
| Dispozitiv de introducere detașabil |
Dispozitivele de introducere detașabile sunt concepute să
obțină accesul venos central pentru a facilita inserția
cateterului în sistemul venos central.
|
| Dilatator |
Conceput pentru introducerea percutanată într-un vas pentru
a lărgi orificiul de acces al vasului, pentru amplasarea
unui cateter într-o venă.
|
| Ambou detașabil |
Amboul detașabil este conceput să securizeze suplimentar
cateterul și să minimizeze mișcarea de la punctul de ieșire.
|
| Capac de capăt |
Pentru a menține curat și a proteja conectorul cateterului
între tratamente.
|
Alte dispozitive sau produse destinate utilizării în combinație
cu dispozitivul:
| Numele dispozitivului sau produsului |
Descrierea dispozitivului sau produsului
|
| Tegaderm |
Pansament adeziv al plăgii, conceput să protejeze cateterul
de contaminare când nu este utilizat
|
| Seringă |
Se atașează la acul dispozitivului de introducere pentru a
ajuta la capturarea sângelui returnat după ce acul
dispozitivului de introducere perforează vena țintă, previne
embolismul gazos
|
4. Riscuri și avertismente
Riscuri reziduale și efecte nedorite Conform
instrucțiunilor de utilizare a produsului (IFU 40773BSI), toate
procedurile chirurgicale comportă riscuri. Medcomp a pus în
aplicare procese de gestionare a riscurilor pentru a identifica și
a atenua în mod proactiv aceste riscuri, în măsura în care acest
lucru este posibil, fără a afecta negativ profilul
beneficii-riscuri al dispozitivului. După atenuare, rămân riscuri
reziduale și posibilitatea unor evenimente adverse în urma
utilizării acestui produs. Medcomp a stabilit că toate riscurile
reziduale sunt acceptabile.
| Tip de nocivitate reziduală |
Reacții adverse posibile asociate cu nocivitatea
|
| Hemoragie |
Hemoragie (poate fi severă)
|
| Eveniment cardiac |
Aritmie cardiacă
|
| Embolism |
Embolism gazos
|
| Infecție |
Bacteriemie
|
| Perforație |
Puncționarea venei cave inferioare
|
| Tromboză |
Tromboză a venei centrale
|
| Complicații diverse |
Leziune a plexului brahial
|
|
Cuantificarea riscurilor reziduale
|
|
Reclamații PMS 01 ianuarie 2016 – 31 martie 2025
|
Evenimente PMCF |
|
Unități vândute: 112,258 |
Unități studiate: 107 |
|
Categorie de nocivitate reziduală pentru pacient
|
% din dispozitive |
% din dispozitive |
| Reacție alergică |
Nu s-a raportat |
Nu s-a raportat |
| Hemoragie |
0,006% |
Nu s-a raportat |
| Eveniment cardiac |
Nu s-a raportat |
Nu s-a raportat |
| Embolism |
0,001% |
Nu s-a raportat |
| Infecție |
Nu s-a raportat |
Nu s-a raportat |
| Perforație |
0,001% |
Nu s-a raportat |
| Stenoză |
Nu s-a raportat |
Nu s-a raportat |
| Leziune tisulară |
Nu s-a raportat |
Nu s-a raportat |
| Tromboză |
Nu s-a raportat |
Nu s-a raportat |
Avertismente și precauții
Toate avertismentele au fost verificate raportat la analiza
riscurilor, PMS și testarea posibilității de utilizare pentru a
valida consecvența surselor de informații. Conform instrucțiunilor
de utilizare a produsului (IFU 40773BSI), cateterele Split Stream®
au următoarele avertismente:
-
Nu introduceți cateterul în vase trombozate.
-
Nu împingeți firul de ghidare sau cateterul dacă întâmpinați o
rezistență neobișnuită.
-
Nu introduceți și nu retrageți firul de ghidare cu forță, din
nicio componentă. În cazul în care firul de ghidare este
deteriorat, firul de ghidare și toate componentele asociate
trebuie îndepărtate împreună.
-
Nu resterilizați cateterul sau accesoriile acestuia, prin nicio
metodă.
-
Conținutul ambalajului nedeschis și nedeteriorat este steril și
non pirogenic. STERILIZAT CU OXID DE ETILENĂ
-
Nu refolosiți cateterul sau accesoriile, deoarece este posibil
ca dispozitivul să nu fie curățat și decontaminat în mod
corespunzător, ceea ce poate duce la contaminare, degradarea
cateterului, oboseala dispozitivului sau reacția la endotoxine.
-
Nu utilizați cateterul sau accesoriile acestuia dacă ambalajul
este deschis sau deteriorat.
-
Nu utilizați cateterul sau accesoriile acestuia dacă este
vizibil vreun semn de deteriorare a produsului sau a expirat
termenul de valabilitate.
-
Nu utilizați instrumente ascuțite lângă tubulatura de prelungire
sau lângă lumenul cateterului.
-
Nu utilizați foarfeci pentru a îndepărta pansamentul.
-
Nu prindeți clema peste firul de ghidare sau stilet.
-
Examinați lumenul cateterului și prelungirile, înainte și după
fiecare tratament, pentru a descoperi eventuale semne de
deteriorare.
-
Pentru a preveni accidentele, asigurați securitatea tuturor
capacelor și a conexiunilor sanguine înainte și între
tratamente.
-
Utilizați pentru acest cateter exclusiv conectoare de tip Luer
Lock (filetate).
-
În cazul rar în care un ambou sau un alt conector se separă de
la vreo componentă în timpul introducerii sau utilizării, luați
toate măsurile și precauțiile necesare pentru a împiedica
pierderile de sânge sau embolismul gazos și scoateți cateterul.
-
Înainte de a încerca să inserați cateterul, asigurați-vă că
v-ați familiarizat cu complicațiile de mai sus și cu tratamentul
de urgență al acestora, în eventualitatea în care se produce
oricare dintre ele.
-
Strângerea excesivă repetată a liniilor sanguine, a seringilor
și a capacelor va reduce durata de viață a conectoarelor și
poate determina cedarea acestora.
-
Cateterul va fi deteriorat dacă se vor utiliza alte cleme în
afara celor furnizate împreună cu această trusă.
-
Evitați fixarea lângă conectoarele Luer Lock (filetate) și
amboul cateterului. Clamparea repetată a tubulaturii în același
loc poate duce la slăbirea Cookies acestuia.
-
Medicul trebuie să procedeze cu foarte mare atenție în cazul
introducerii acestui cateter la pacienții care nu pot să respire
sau să mențină o respirație profundă.
-
Pacienții care necesită ventilație de susținere prezintă un risc
crescut de pneumotorax în timpul canulării venei subclaviculare,
ceea ce ar putea cauza complicații.
-
Utilizarea îndelungată a venei subclaviculare poate fi asociată
cu stenoza venei subclaviculare.
-
Incidența infecțiilor poate fi mai mare la introducerea
cateterului în vena femurală.
-
Nu trageți dispozitivul de realizare a pasajului înclinat.
Țineți dispozitivul de realizare a pasajului drept pentru a
preveni deteriorarea vârfului cateterului.
-
NU prindeți și nu trageți de firul de ghidare înainte de a
elibera dispozitivul de îndreptare în J. Firul de ghidare poate
fi deteriorat dacă este tras împotriva dispozitivului de
îndreptare în J.
-
Lungimea firului de ghidare introdus este determinată de
dimensiunile pacientului. Monitorizați pacientul pe tot
parcursul acestei proceduri pentru a observa apariția unei
eventuale aritmii. Pacientul trebuie să fie conectat la un
sistem de monitorizare cardiacă pe tot parcursul acestei
proceduri. În cazul în care firul de ghidare ajunge în atriul
drept pot apărea aritmii cardiace. Firul de ghidare trebuie să
fie ținut ferm pe tot parcursul acestei proceduri.
-
Dilatarea insuficientă a țesuturilor poate determina comprimarea
lumenului cateterului pe firul de ghidare, îngreunând
introducerea și retragerea firului de ghidare din cateter.
Aceasta poate duce la îndoirea firului de ghidare.
-
Dispozitivul de introducere detașabil cu valvă nu este conceput
pentru a fi utilizat în sistemul arterial sau ca dispozitiv
hemostatic.
-
NU îndoiți teaca/dilatatorul în timpul inserției, deoarece
îndoirea va cauza ruperea prematură a tecii. Țineți dispozitivul
de introducere aproape de vârf (la aproximativ 3 cm de vârf)
atunci când introduceți inițial prin suprafața pielii. Pentru a
face să avanseze dispozitivul de introducere spre venă,
strângeți din nou dispozitivul de introducere cu câțiva
centimetri deasupra locației inițiale de prindere și împingeți
în jos pe dispozitivul de introducere. Repetați procedura până
când dispozitivul de introducere este introdus la adâncimea
corespunzătoare, în funcție de anatomia pacientului și la
discreția medicului.
-
Nu lăsați niciodată teaca la locul ei ca un cateter permanent.
Se vor produce leziuni ale venei.
-
Asigurați-vă că a fost aspirat tot aerul din cateter și din
prelungirile acestuia. Aerul restant poate determina apariția
unui embolism gazos.
-
Dacă nu este verificată poziționarea cateterului se pot produce
traumatisme severe sau complicații letale.
-
Utilizarea obiectelor ascuțite și a acelor în vecinătatea
lumenului cateterului trebuie făcută cu atenție. Contactul cu
obiecte ascuțite poate cauza deteriorarea cateterului.
-
Clampați cateterul numai cu clemele pentru linii furnizate.
-
Clemele de prelungire trebuie să fie deschise numai pentru
aspirație, spălare și tratament de dializă.
-
Pacienții nu trebuie să înoate, să facă duș sau să ude
pansamentul în timp ce fac baie.
-
Consultați întotdeauna protocolul spitalului sau al unității,
complicațiile potențiale și tratamentul acestora, avertismentele
și precauțiile înainte de a întreprinde orice tip de intervenție
mecanică sau chimică ca răspuns la problemele de performanță ale
cateterului.
-
Numai un medic familiarizat cu tehnicile corespunzătoare trebuie
să realizeze procedurile de mai jos.
-
Din cauza riscului de expunere la HIV (virusul imunodeficienței
umane) sau la alți patogeni transmisibili prin sânge, personalul
medical trebuie să respecte întotdeauna precauțiile universale
privind sângele și lichidele biologice atunci când intră în
contact cu pacienții.
-
Nu trageți capătul distal al cateterului prin incizie, deoarece
se poate produce contaminarea plăgii.
Alte aspecte de siguranță relevante(de ex. acțiuni corective pe
teren etc.)
În perioada 01 ianuarie 2020 - 31 martie 2025, au existat 285
reclamații la 61,824 unități vândute, rezultând o rată generală a
reclamațiilor de 0.46%. Niciun eveniment nu a dus la retrageri în
timpul perioadei de verificare.
5. Rezumatul evaluării clinice și supravegherii ulterioare
introducerii pe piață (PMCF)
Rezumatul datelor clinice legate de dispozitivul vizat
Numere de caz specifice (numere de caz de cohortă mixtă)
identificate și utilizate pentru evaluarea performanței clinice
| Familia de produse |
Literatura clinică |
Date PMCF |
Total |
Răspunsurile utilizatorilor din sondaj
|
| 179 |
107 |
286 |
0 |
|
Performanța clinică a fost evaluată cu ajutorul unor parametri
care au inclus dar nu s-au limitat la timpul de contact,
rezultatele inserției cateterului și ratele evenimentelor adverse.
Parametrii clinici critici extrași din aceste studii au îndeplinit
standardele prevăzute în ghidurile pentru stadiul actual al
tehnicii. Nu au existat evenimente adverse neprevăzute sau un
număr mare de evenimente adverse detectate în oricare dintre
activitățile clinice. Cateterele Medcomp® trebuie să treacă cu
succes testele de utilizare simulată, menite să reproducă
utilizarea de 3 ori pe săptămână timp de 12 luni, ca parte a
dezvoltării dispozitivului. Cateterul Split Stream® a trecut acest
test. Deși cateterele Medcomp® nu conțin materiale care se
degradează în timp, cateterele complet funcționale pot fi
îndepărtate din alte motive, cum ar fi infecția refractară,
schimbarea tratamentului (precum înlocuirea rinichiului
(transplantul) sau utilizarea unei grefe/fistule arteriovenoase).
Din aceste motive, literatura clinică publicată nu se concentrează
întotdeauna pe durata de viață fizică a unui cateter. În cazul
cateterului Split Stream®, 45, 49 și 47 catetere au avut o durată
medie de utilizare de 112, 130.7 și 130.5 zile care a fost
constatată în utilizarea clinică raportată până în prezent. Pe
baza acestor informații, cateterul Split Stream® are o durată de
viață de 12 luni; cu toate acestea, decizia de a îndepărta și/sau
de a înlocui cateterul ar trebui să se bazeze pe performanțele și
necesitățile clinice, și nu pe un moment predeterminat în timp.
Rezumatul datelor clinice legate de dispozitivul vizat (dacă este
cazul)
Au fost generate dovezi clinice din literatura publicată și
activitățile PMCF, specifice variantelor cunoscute și necunoscute
ale dispozitivului vizat. Explicarea echivalenței din raportul de
evaluare clinică actualizat va demonstra că dovezile clinice
disponibile pentru aceste variante sunt reprezentative pentru gama
de variante de dispozitiv din familia de dispozitive. Nu există
diferențe clinice sau biologice între variantele din familia de
dispozitive țintă, iar impactul potențial al diferențelor tehnice
va fi explicat în raportul de evaluare clinică actualizat.
Rezumatul datelor clinice din investigațiile anterioare
introducerii pe piață (dacă este cazul)
Nu s-au utilizat dispozitive clinice anterior introducerii pe
piață pentru evaluarea clinică a dispozitivului.
Rezumatul datelor clinice din alte surse:
Sursa:Rezumatul literaturii de specialitate publicate
Căutările dovezilor clinice în literatură au identificat trei
articole publicate, reprezentând 179 cazuri specifice familiei de
dispozitive Split Stream®. Articolele includ un studiu clinic
controlat randomizat Silva et al., 2008), un studiu retrospectiv
(Leou et al., 2013) și un studiu de caz (Ogawa et al., 2021).
Bibliografie: Leou S, Garnier F, Testevuide P, et al. Évaluation
des complications infectieuses liées aux cathéters veineux
centraux d’hémodialyse en Polynésie française. Néphrologie &
Thérapeutique. 2013;9(3):137-42. Ogawa, Tomonari; Inamura, Megumi;
Kawai, Yuichiro; Yamamoto, Ryo; Yasuda, Kunihiko; Shimizu,
Taisuke; Tamaru, Jun-ichi; Hasegawa, Hajime; (2021). Difficulty
removing dialysis cuff catheter after its adhesion to the right
atrium #journal#, (#issue#), 1129729821993981. Silva J, Teixeira e
C, Baptista A, Ramos A, Ponce P. Catheter-related bacteremia in
hemodialysis: which preventive measures to take? Nephron Clinical
practice. 2008;110(4):c251-257.
Sursa:Raportul sondajului de colectare a datelor LTHD
Studiul pentru colectarea datelor privind cateterele de
hemodializă pe termen lung a urmărit să colecteze informații
privind rezultatele de siguranță și performanță ale centrelor care
achiziționează catetere de hemodializă pe termen lung Medcomp
pentru utilizarea în evaluarea clinică EU MDR. S-a solicitat ca
răspunsurile să fie completate de medici sau de alți angajați ai
centrelor, sub supravegherea și îndrumarea unui medic. Sondajele
au fost distribuie global clienților Medcomp actuali. Răspunsurile
au fost colectate din douăzeci și unu de centre din nouă țări
(Columbia, Croația, El Salvador, Grecia, Italia, Țările de Jos,
Panama, Uruguay și SUA) din America de Nord, America de Sud/Latină
și Europa. Au fost colectate cel puțin date parțiale cu privire la
56 cazuri din familia de produse catetere Split Stream®. Din cele
56 de cazuri, toate au fost descrise ca fiind 14F, 29 de catetere
având lungimea de 24cm, 18 catetere de 28cm și 9 catetere de 32cm.
Au fost colectate informații cu privire la succesul inserției
(100%, n=56), dar nu au fost furnizate informații cu privire la
timpul de contact. Din cauza absenței informațiilor privind timpul
de contact, informația privind rata nu a putut fi obținută și s-a
concluzionat că doar succesul inserției s-a încadrat în evaluările
standard ale rezultatelor de siguranță și performanță din
literatura publicată.
• Sursa:PMCF_Infusion_211
Sondajul pentru colectarea datelor pe linia de produse de perfuzie
a urmărit să evalueze informațiile privind rezultatele de
siguranță și performanță pentru toate variantele de porturi de
perfuzie, PICC, linii centrale și CVC. Au fost colectate 70
răspunsuri la sondaj din 17 țări, reprezentând 471 cazuri de
dispozitive. Au fost colectate 7 cazuri Split Stream®, toate
descrise ca fiind 14F, inclusiv mai multe variante de lungimi de
dispozitive (28cm, 32cm, 40cm). Au fost colectate următoarele
evaluări ale rezultatelor pentru dispozitivele Medcomp Split
Stream®:
Rezultate procedurale – 100%
Infecție a fluxului sanguin asociată cu cateterul – Nu s-au
raportat evenimente
Trombi venoși asociați cu cateterul – Nu s-au raportat evenimente
Infectarea punctului de ieșire – Nu s-au raportat evenimente
• Sursa:PMCF_Medcomp_211
Sondajul pentru utilizatori Medcomp a obținut răspunsuri de la
cadrele medicale familiarizate cu orice număr de produse din
oferta Medcomp. 28 de respondenți au răspuns că ei sau unitatea
lor au utilizat catetere de hemodializă pe termen lung Medcomp; nu
au existat respondenți care să fi folosit dispozitivul Split
Stream®. Nu au existat diferențe în media impresiilor
utilizatorilor în ce privește cateterele de hemodializă pe termen
lung în cadrul evaluării standard privind rezultatele de
performanță și siguranță sau între tipurile de dispozitive în ce
privește siguranța sau performanța. Punctele de date de mai jos au
fost colectate de la utilizatorii cateterelor de hemodializă pe
termen lung Medcomp (n=28):
(Media răspunsurilor pe scala Likert) Cateterele funcționează
conform planului – 4.8 / 5
(Media răspunsurilor pe scala Likert) Ambalajul permite
prezentarea aseptică – 4.8 / 5
(Media răspunsurilor pe scala Likert) Beneficiile depășesc riscul
– 4.7 / 5
Timp de contact (n=26) – 167 zile (IÎ 95%: 130 – 203)
• Sursa:PMCF_LTHD_242
Analiza datelor Truveta privind hemodializa pe termen lung (LTHD)
a evaluat informațiile privind siguranța și rezultatele de
performanță pentru Medcomp® și dispozitivele concurente prezente
în Truveta Studio. Datele Truveta provin de la un colectiv în
creștere de peste 30 de sisteme de sănătate care furnizează 17%
din îngrijirea clinică zilnică în toate cele 50 de state americane
din 800 de spitale și 20 000 de clinici, reprezentând întreaga
diversitate a Statelor Unite. Populația utilizată pentru analiza
datelor a fost obținută utilizând limbajul de codificare
proprietar al Truveta Studio (Prose) și codurile unice de
identificare a dispozitivelor (UDI) reprezentând toate
dispozitivele Medcomp® LTHD vandabile și dispozitivele LTHD
distribuite și/sau fabricate de alte companii. Au fost colectate
44 cazuri Split Stream®, inclusiv mai multe variante de
dispozitive. Toate cazurile fost descrise ca fiind 14F și cazuri
drepte, configurații (drepte) și lungimi (24cm, 32cm),
reprezentând cateterele cu lungimea de 24cm și 32cm. Pentru
dispozitivele Medcomp Split Stream® au fost observate următoarele
măsuri de siguranță și de performanță de ultimă oră:
Infecție a fluxului sanguin legată de cateter - 0 la 1,000 de zile
cu cateter (95%CI: 0 - 0.93)
Tromb venos asociat cateterului – 0 la 1,000 de zile cu cateter
(95%CI: 0 - 0.93)
Infecție la locul de ieșire – 0 la 1,000 de zile cu cateter
(95%CI: 0 - 0.93)
Infecție de tunel - 0 la 1,000 de zile cu cateter (95%CI: 0 -
0.93)
Durata de menținere – 82.5 zile (95%CI: 0 - 199.04)
Rezumatul general al siguranței și performanței clinice
| Rezultat |
Criterii de acceptabilitate beneficiu/risc
|
Tendința dorită |
Literatura clinică(Dispozitiv vizat) |
Date PMCF (Dispozitiv vizat) |
| Performanță |
| Timp de contact |
Mai mult de 40 de zile |
+
|
105.4 zile - 130.7 zile (Rezumatul literaturii de
specialitate publicate)
|
82.5 zile (PMCF_LTHD_242)
|
| Rezultate procedurale |
Peste 93.3% |
+
|
ND*
|
100% (Raportul sondajului de colectare a datelor LTHD &
PMCF_Infusion_211)
|
| Siguranța |
|
Infecție a fluxului sanguin asociată cu cateterul (CRBSI)
|
Mai puțin de 4.8 incidente de CRBSI per 1,000 zile de
cateter
|
-
|
0.16 - 1.78 per 1,000 zile de cateter (Rezumatul literaturii
de specialitate publicate)
|
Nu s-au raportat evenimente (Raportul sondajului de
colectare a datelor LTHD & PMCF_Infusion_211)
|
| Rata de infectare a pasajului |
Mai puțin de 2.8 incidente de infectare a pasajului per
1,000 zile de cateter
|
-
|
0.25** - 0.59** per 1,000 zile de cateter (Rezumatul
literaturii de specialitate publicate)
|
Nu s-au raportat evenimente (Raportul sondajului de
colectare a datelor LTHD & PMCF_Infusion_211)
|
|
Rata de infectare a punctului de ieșire
|
Mai puțin de 3.2 incidente de infectare a punctului de
ieșire per 1,000 zile de cateter
|
-
|
0.25** - 0.59** per 1,000 zile de cateter (Rezumatul
literaturii de specialitate publicate)
|
Nu s-au raportat evenimente (Raportul sondajului de
colectare a datelor LTHD & PMCF_Infusion_211)
|
|
Trombi venoși asociați cu cateterul (CAVT)
|
Mai puțin de 3.04 incidente de CAVT per 1,000 zile de
cateter
|
-
|
2.13*** - 3.2*** per 1,000 zile de cateter (Rezumatul
literaturii de specialitate publicate)
|
Nu s-au raportat evenimente (Raportul sondajului de
colectare a datelor LTHD & PMCF_Infusion_211)
|
*ND – Nu există date cu privire la parametrul clinic:
**Silva et al., 2008 and Leou et al., 2013 nu diferențiază între
infectarea punctului de ieșire și infectarea pasajului:
***Episoadele de obstrucție din Silva et al., 2008 sunt folosite
pentru a aproxima rata CAVT:
| Rezultat |
Criterii de acceptabilitate beneficiu/risc
|
Tendința dorită |
Literatura clinică(Dispozitiv vizat) |
Date PMCF (Dispozitiv vizat) |
| Performanță |
|
Serii de cazuri multicentrice la nivel de pacient
|
Colectarea unor date clinice suplimentare cu privire la
dispozitiv, prin obținerea de date de caz de la cadrele
medicale familiarizate cu dispozitivul.
|
PMCF_LTHD_241
|
T4 2025
|
|
| Cercetarea literaturii standard |
Identificarea riscurilor și tendințelor legate de utilizarea
unor dispozitive similare prin verificarea standardelor
aplicabile, a literaturii publicate, abstractelor de
conferințe, documentelor de ghidare și recomandărilor;
informații referitoare la afecțiunea medicală gestionată de
dispozitiv și alternativele medicale disponibile pentru
aceeași populație țintă tratată.
|
SAP-HD
|
T2 2026
|
|
|
Căutarea dovezilor clinice în literatură
|
Identificarea riscurilor și tendințelor legate de utilizarea
dispozitivului prin verificarea oricăror date clinice
relevante pentru dispozitiv din literatura publicată.
|
LRP-HD
|
T2 2026
|
|
|
Căutare în baza de date globală cu studii
|
Identificare studii clinice în curs de desfășurare care
implică cateterele Split Stream®.
|
N/A
|
T2 2026
|
|
| Siguranța |
Supraveghere ulterioară introducerii pe piață, în curs sau
planificată (PMCF)
| Activitate |
Descriere |
Referință |
Calendar |
Nu au fost detectate riscuri emergente, complicații sau defecțiuni
neașteptate ale dispozitivului pe baza activităților PMCF.
6. Alternative terapeutice posibile
S-a utilizat ghidul de practică clinică Inițiativa pentru
calitatea rezultatelor bolii renale (KDOQI) 2019 pentru a susține
recomandările de mai jos privind tratamentele.
| Terapie |
Beneficii |
Dezavantaje |
Riscuri principale |
| • Fistulă AV |
-
Soluție de acces vascular permanent
-
Rată de complicații mai mică decât în cazul hemodializei
cu cateter
|
-
Necesită timp pentru a se maturiza
-
Pacienții trebuie uneori să introducă singuri canulele
|
- Stenoză
- Tromboză
- Anevrism
- Hipertensiune pulmonară
- Sindrom de furt vascular
- Septicemie
|
| • Cateter de hemodializă |
-
Util pentru accesul vascular rapid fără o fistulă AV
existentă
-
Se poate utiliza ca metodă de dializătip punte între
alte terapii
|
- Nu este o soluție permanentă
-
Disfuncția cateterului poate întrerupe tratamentul
regulat
-
Beneficiile nu sunt egale în toate populațiile de
pacienți
|
- Hemoragie post-procedurală
- Infecție
- Tromboză
-
Flux sanguin redus în cateterul nefuncțional
- Evenimente cardiovasculare
-
Formarea unei teci de fibrină în jurul cateterului
- Septicemie
|
| • Dializă peritoneală |
-
Dietă mai puțin restrictivă decât hemodializa
-
Nu necesită spitalizare, se poate realiza în orice loc
curat
|
-
Eliminarea impurităților este limitată de fluxul de
dializat și zona peritoneală
|
- Peritonită
- Septicemie
- Exces de lichid
|
| • Transplant renal |
-
Calitate mai bună a vieții comparativ cu HD
-
Risc mai mic de deces comparativ cu HD
-
Mai puține restricții alimentare comparativ cu HD
|
-
Necesită un donator, ceea ce poate lua timp
-
Mai riscant pentru anumite grupuri (vârstnici, diabetici
etc.)
-
Pacientul trebuie să ia medicație anti-respingere toată
viața
-
Medicația anti-respingere are efecte secundare
|
- Tromboză
- Hemoragie
- Blocaj ureteral
- Infecție
- Respingerea organului
- Deces
- Infarct miocardic
- Accident vascular cerebral
|
|
• Îngrijire conservatoare cuprinzătoare
|
-
Povara simptomelor mai acceptabilă decât dializa
- Menține satisfacția de viață
|
- Poate agrava starea clinică
-
Nu urmărește tratarea, ci minimizarea evenimentelor
adverse
|
-
În realitate, tratamentul nu poate minimiza riscurile
asociate cu BCR
|
7. Profil sugerat și instruire pentru utilizatori
Cateterul trebuie să fie introdus, manipulat și îndepărtat de un
medic calificat și autorizat sau de alt membru al personalului
medical calificat, sub supravegherea unui medic. În anumite
circumstanțe, pacienții care ar putea fi potriviți pentru
hemodializă la domiciliu pot manipula conexiunile externe ale
cateterului. Conform recomandărilor Societății internaționale de
hemodializă, în cazul în care se recomandă hemodializa la
domiciliu, fiecare pacient va parcurge o instruire amănunțită,
pentru a obține rezultate optime ale tratamentelor de dializă la
domiciliu. Obiectivele programului de instruire sunt (1) să
furnizeze informații suficiente pentru a se asigura că pacientul
va fi capabil să efectueze dializa la domiciliu în siguranță; (2)
să îi permită fiecărui pacient să monitorizeze și să gestioneze
alte elemente ale bolii sale renale cronice, de exemplu să obțină
probe pe analize de laborator și să respecte o nutriție și dietă
adecvată; și (3) să ajute pacientul și partenerul(ii) de îngrijire
al(ai) acestuia să gestioneze piedicile și temerile asociate cu HD
la domiciliu. De asemenea, în timpul instruirii, pacientul va
beneficia de educație tehnică cu privire la operațiunile și
întreținerea sistemului de tratare a apei. În timpul instruirii,
raportul ideal de asistent instructor-pacient este de obicei 1:1.
Se creează o planificare ideală a instruirilor, cu domenii vizate
săptămânale și obiective ale instruirii. Cu toate acestea, în
practică, instruirea este personalizată pentru a aborda orice
bariere de învățare sau riscuri de eșec identificate.
8. Referință la orice standarde armonizate și Specificații comune
(CS) aplicate
| Standard armonizat sau CS |
Revizie |
Titlu sau descriere |
Nivel de conformitate |
| EN ISO 14971 |
2019 |
Dispozitive medicale. Aplicarea gestionării riscurilor la
dispozitivele medicale
|
Completă |
| EN ISO 10555-1 |
2023 |
Catetere intravasculare. Catetere sterile și de unică
folosință. Cerințe generale
|
Completă |
| ISO 10555-3 |
2013 |
Catetere intravasculare. Catetere sterile și de unică
folosință. Catetere venoase centrale
|
Completă |
| EN ISO 11607-1 |
2020 + A1: 2023 |
Ambalaje pentru dispozitive medicale sterilizate în etapa
finală. Cerințe pentru materiale, sisteme de bariere sterile
și sisteme de ambalare
|
Completă |
| EN ISO 11607-2 |
2020 + A1: 2023 |
Ambalaje pentru dispozitive medicale sterilizate în etapa
finală. Cerințe de validare pentru procese de dimensionare,
sigilare și asamblare
|
Completă |
| MEDDEV 2.7/1 |
Rev. 4 |
Evaluare clinică: Ghid pentru producători și organismele
notificate conform directivelor 93/42/CEE și 90/385/CEE
|
Completă |
| MEDDEV 2.12/2 |
Rev. 2 |
GHID PENTRU STUDIILE DE SUPRAVEGHERE CLINICĂ ULTERIOARĂ
INTRODUCERII PE PIAȚĂ A DISPOZITIVELOR MEDICALE. GHID PENTRU
PRODUCĂTORI ȘI ORGANISMELE NOTIFICATE
|
Completă |
| EN ISO 14155 |
2020 |
Investigarea clinică a dispozitivelor medicale pentru
subiecți umani – Bune practici clinice
|
Completă |
| MDCG 2020-6 |
2020 |
Dovezi clinice necesare pentru dispozitivele medicale
marcate CE anterior conform directivelor 93/42/CEE sau
90/385/CEE
|
Completă |
| MDCG 2020-7 |
2020 |
Model de plan de supraveghere clinică ulterioară
introducerii pe piață (PMCF) Ghid pentru producători și
organismele notificate
|
Completă |
| MDCG 2020-8 |
2020 |
Model de raport de supraveghere clinică ulterioară
introducerii pe piață (PMCF) Ghid pentru producători și
organismele notificate
|
Completă |
| MDCG 2022-9 |
2022 |
Rezumatul privind siguranța și performanța clinică
|
Completă |
| MDCG 2022-21 |
2022 |
Ghid privind raportul periodic actualizat privind siguranța
(PSUR) în conformitate cu Regulamentul UE 2017/745 (MDR)
|
Completă |
| ISO 10993-1 |
2020 |
Evaluarea biologică a dispozitivelor medicale – Partea 1:
Evaluare și încercare în cadrul unui proces de management al
riscului
|
Completă |
| ISO 10993-18 |
2020 + A1: 2023 |
Evaluarea biologică a dispozitivelor medicale – Partea 18:
Caracterizarea chimică a materialelor dispozitivelor
medicale în cadrul unui proces de management al riscului
|
Completă |
| EN ISO 10993-7 |
2008 + A1: 2022 |
Evaluarea biologică a dispozitivelor medicale – Partea 7:
Reziduuri de sterilizare cu oxid de etilenă – Amendamentul
1: Aplicabilitatea limitelor permise pentru nou-născuți și
sugari
|
Completă |
| EN ISO 11135-1 |
2014 + A1: 2019 |
Sterilizarea dispozitivelor pentru îngrijirea sănătății.
Oxid de etilenă. Cerințe pentru dezvoltare, validare și
control de rutină pentru procesele de sterilizare a
dispozitivelor medicale
|
Completă |
| ISO 14644-1 |
2015 |
Camere curate și medii controlate asociate – Partea 1:
Clasificarea curățeniei aerului în funcție de concentrația
de particule
|
Completă |
| ISO 14644-2 |
2015 |
Camere curate și medii controlate asociate – Partea 2:
Monitorizare pentru a furniza dovezi ale performanței
camerelor curate legate de curățenia aerului în funcție de
concentrația de particule
|
Completă |
| EN 556-1 |
2024 |
Sterilizarea dispozitivelor medicale. Cerințe pentru
dispozitivele medicale etichetate „steril”. Cerințe pentru
dispozitive medicale sterilizate în etapa finală
|
Completă |
| EN ISO 11737-1 |
2018 + A1: 2021 |
Sterilizarea produselor pentru îngrijire sănătate. Metode
microbiologice. Determinarea populației de microorganisme pe
produs
|
Completă |
| EN 11737-3 |
2023 |
Sterilizarea dispozitivelor medicale. Metode microbiologice
– Testarea endotoxinelor bacteriene
|
Completă |
| ANSI/AAMI ST72 |
2019 |
Endotoxine bacteriene – Metode de testare, monitorizare de
rutină și alternative la testarea pe loturi
|
Completă |
| EN ISO 20417 |
2021 |
Dispozitive medicale – Informații furnizate de producător
|
Completă |
| EN ISO 15223-1 |
2021 |
Dispozitive medicale – Simboluri care trebuie utilizate cu
etichetele dispozitivelor medicale, etichetarea și
informațiile care trebuie furnizate – Partea 1: Cerințe
generale
|
Completă |
| EN 62366-1 |
2015 + A1: 2020 |
Dispozitive medicale – Partea 1: Aplicații ale utilizării
ingineriei tehnologice în aparatele medicale
|
Completă |
| ASTM D4332 |
2022 |
Practica standard pentru pregătirea containerelor,
ambalajelor sau componentelor de ambalare pentru testare
|
Completă |
| ASTM F2503 |
2023e1 |
Practica standard pentru marcarea dispozitivelor medicale și
a altor elemente pentru siguranță în mediul de rezonanță
magnetică
|
Completă |
| EN ISO 11070 |
2014 + A1: 2018 |
Dispozitive de introducere intravasculară, dilatatoare și
fire de ghidaj sterile, de unică folosință
|
Completă |
| ISO 594-1 |
1986 |
Asamblări conice 6% (Luer) pentru seringi, ace și alte
echipamente medicale – Partea 1: Cerințe generale
|
Completă |
| ISO 594-2 |
1998 |
Asamblări conice 6% (Luer) pentru seringi, ace și alte
echipamente medicale – Partea 2: Asamblări de blocare
|
Completă |
| ASTM D4169 |
2023e1 |
Practica standard pentru testarea performanței containerelor
și sistemelor de transport
|
Completă |
| EN ISO 13485 |
2016 + A11: 2021 |
Dispozitive medicale — Sisteme de management al calității —
Cerințe pentru scopuri de reglementare
|
Completă |
| PD CEN ISO/TR 20416 |
2020 |
Dispozitive medicale – Verificarea ulterioară introducerii
pe piață pentru producători
|
Completă |
| EN ISO 80369-7 |
2021 |
Conectori cu diametru mic pentru lichide și gaze în
aplicații medicale Partea 7: Conectori pentru aplicații
intravasculare sau hipodermice
|
Completă |
| MDCG 2018-1 |
Rev. 4 |
Ghid cu privire la UDI-DI DE BAZĂ și modificările UDI-DI
|
Completă |
| EN ISO 11138-1 |
2017 |
Sterilizarea produselor pentru îngrijire sănătate –
Indicatori biologici Partea 1: Cerințe generale
|
Completă |
| EN ISO/IEC 17025 |
2017 |
Cerințe generale privind competența laboratoarelor de
testare și calibrare
|
Completă |
| Regulamentul (UE) 2017/745 |
2017 |
Regulamentul (UE) 2017/745 al Parlamentului European și al
Consiliului
|
Completă |
Istoricul revizuirilor
| Revizie |
Data |
CR# |
Autor |
Descrierea modificărilor |
Validat |
| 1 |
04OCT2021 |
26535 |
RS |
Implementarea SSCP |
Nu, această versiune nu a fost validată de organismul
notificat, deoarece este un dispozitiv implantabil de clasa
IIa sau IIb.
|
| 2 |
28IUN2022 |
27030 |
RS |
Actualizare programată |
Nu, această versiune nu a fost validată de organismul
notificat, deoarece este un dispozitiv implantabil de clasa
IIa sau IIb.
|
| 3 |
26JUN2023 |
28249 |
GM |
Actualizare periodică; Actualizat în conformitate cu
CER-007, Revizia D
|
Nu, această versiune nu a fost validată de organismul
notificat, deoarece este un dispozitiv implantabil de clasa
IIa sau IIb.
|
| 4 |
21JUN2024 |
29455 |
GM |
Actualizare periodică; Actualizat în conformitate cu
CER-007, Revizia E
|
Nu, această versiune nu a fost validată de organismul
notificat, deoarece este un dispozitiv implantabil de clasa
IIa sau IIb.
|
| 5 |
05SEP2025 |
25-0166 |
GM |
Actualizare periodică; Actualizat în conformitate cu
CER-007, Revizia F
|
Nu, această versiune nu a fost validată de organismul
notificat, deoarece este un dispozitiv implantabil de clasa
IIa sau IIb.
|